2023 Eurovision Finalistleri Belli Oldu! İşte Sahne Alacak Ülkelerin Listesi

2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalisti ülkeler belli oldu! Yarışmaya katılmak için başvuran 40 ülke arasından sadece 26 ülke finale kalmaya hak kazandı. Sahne alacak ülkeler iki ayrı etapta yarışacak. İlk yarıda Avusturya, Portekiz, İsviçre, Polonya, Sırbistan, Fransa, Kıbrıs, İspanya, İsveç, Arnavutluk, İtalya, Estonya ve Finlandiya yer alacak. İkinci yarıda ise Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Belçika, Ermenistan, Moldova, Ukrayna, Norveç, Almanya, Litvanya, İsrail, Slovenya, Hırvatistan ve İngiltere sahne alacak.

Bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nda hangi ülkelerin yer alacağı merak edilirken, finale kalan ülkelerin seçimi oldukça zorlu geçti. Yarışmanın düzenlendiği ülke ve tarih hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak yarışmanın heyecanı her geçen gün artıyor.

Sıkça Sorulan Sorular:

– Eurovision Şarkı Yarışması ne zaman düzenlenecek?
Yarışmanın düzenleneceği tarih henüz netleşmedi. Ancak geleneksel olarak yarışma Mayıs ayında düzenleniyor.

– Hangi ülkeler yarışmaya katılabilir?
Yarışmaya Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) üyesi olan ülkeler katılabilir. Bunun yanı sıra Güney Kıbrıs, İsrail ve Gürcistan gibi bazı ülkeler de yarışmaya davet edilebilir.

– Yarışmanın formatı nasıl?
Yarışma üç aşamadan oluşur: yarı final 1, yarı final 2 ve final. Yarı finallerde yer alan ülkelerden sadece 10’u finale kalır. Finalde ise 26 ülke yarışır.

– Hangi ülke kaç kez kazandı?
İrlanda yarışmayı 7 kez kazanarak en başarılı ülke konumunda. Ardından İsveç, Fransa ve İngiltere 5 kez kazanmıştır. Türkiye ise yarışmayı bir kez kazanmıştır.

Yorum yapın