2023 Perseid Meteor Yağmuru Saati Belli Oldu: İşte Detaylar!

METEOR YAĞMURU SAAT KAÇTA 2023? | 12-13 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacak olan Perseid meteor yağmuru, Türkiye’de büyük bir heyecanla bekleniyor. Bu doğa olayının saatleri ise merak konusu. İşte meteor yağmuru saatleri ve detayları…

12-13 AĞUSTOS PERSEİD METEOR SAAT KAÇTA İZLENECEK?

Perseid meteor yağmuru 14 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’e kadar devam ediyor. En yoğun dönemi ise 12-13 Ağustos gecesi olacak. Meteor yağmurunun en yoğun gerçekleşeceği saat dilimi ise 23.30-04.00 arası olacak.

PERSEİD METEOR YAĞMURU İSTANBUL’DAN GÖRÜLECEK Mİ?

Perseid meteor yağmuru Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek. İstanbul’un tüm ilçelerinden bu doğa olayını gözlemlemek mümkün. Ancak şehrin ışıklarından uzak bölgelerde bulunmak, meteor yağmurunu daha iyi gözlemlemeye yardımcı olacaktır.

PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Perseid meteor yağmuru, dünya atmosferine giren ve 13 Ağustos civarında en yoğun olduğu gözlemlenen meteorların oluşturduğu bir gök olayıdır. Bu meteor yağmuru, Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın (109P/Swift-Tuttle) yörüngesi boyunca yer aldığı bölgelerden gelen meteorların atmosfere girmesi sonucu meydana gelir.

– Meteor yağmuru hangi tarihler arasında gerçekleşecek?
Perseid meteor yağmuru 14 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’e kadar sürecek.

– Meteor yağmuru en yoğun hangi gün görülecek?
Bu yıl Perseid meteor yağmuru en yoğun 12-13 Ağustos gecesi gerçekleşecek.

– Meteor yağmurunun en yoğun olduğu saatler hangileri?
23.30-04.00 saatleri arasında meteor yağmuru en yoğun şekilde gözlemlenebilecek.

– Meteor yağmuru İstanbul’dan görülebilecek mi?
Evet, Perseid meteor yağmuru İstanbul’un tüm ilçelerinden izlenebilecek. Ancak şehrin ışıklarından uzak bölgelerde bulunmak daha iyi gözlem yapmanıza yardımcı olacaktır.

– Perseid meteor yağmuru ne zaman meydana gelir?
Perseid meteor yağmuru, Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın yörüngesi boyunca yer aldığı bölgelerden gelen meteorların atmosfere girmesi sonucu meydana gelir. Bu olay genellikle 13 Ağustos civarında en yoğun şekilde gözlemlenir.

Yorum yapın