Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için üçüncü kez toplanacak. Tarafların herhangi bir rakam üzerinde anlaşmadığı belirtilirken, hayat koşulları, enflasyon ve zamlar göz önünde bulundurularak uygun bir rakam belirlenmesi bekleniyor. Asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. İşverene toplam maliyeti ise bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Ara zam görüşmelerinden önce kamuoyunda asgari ücretin dolar bazında ele alınması eğilimi öne çıkmıştı. Ancak iş dünyası, asgari ücretin Türk lirası bazında güncellenmesi gerektiğini savunuyor.

Asgari Ücrete Yapılacak Ara Zam İçin Taraflar Üçüncü Kez Bir Araya Geliyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez bir araya geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda, asgari ücretteki ara zam oranı belirlenecek. İşçi kesimini temsilen Türk-İş, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti toplantıda hazır bulunacak.

Asgari ücrette ara zam görüşmeleri, 13 Haziran’da başlamıştı. İkinci toplantı ise 19 Haziran’da gerçekleştirilmişti. Türk-İş Heyet Başkanı Veli Solak, \”Masada herhangi bir rakam yok. Hayat koşullarına, enflasyona, zamlara uygun bir rakam ortaya çıkartılmalıdır\” demişti.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari Ücrette Kim, Ne Talep Etmişti?

Asgari ücrette ara zam görüşmeleri başlamadan önce kamuoyunda bazı rakamlar gündeme gelmişti. Önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücrete Temmuz zammı “Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak” ifadelerini kullanmıştı. Eski bakanın bu açıklamasının ardından kamuoyunda asgari ücretin dolar bazında ele alınması eğilimi öne çıkmıştı.

Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) Mustafa Gültepe de asgari ücret ile ilgili Habertürk yayınında yaptığı değerlendirmede 300-400 dolarlık seviyenin korunması gerektiğini ifade etmişti. Ancak İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Türkiye’de asgari ücret Türk lirası bazında güncellenmelidir” dedi. TİSK Başkanı Burak Akkol ise enflasyonun düşmesine karşın asgari ücretin güncellenmesini desteklediklerini, ancak Türkiye Cumhuriyet’inde TL konuşulacağını ifade etti.

Sıkça Sorulan Sorular

– Asgari ücretin güncel net ve brüt miktarları nedir?
Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.
– Asgari ücrette ara zam oranı ne zaman belirlenecek?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda, asgari ücretteki ara zam oranı belirlenecek.
– Ara zam oranı ne kadar olacak?
Ara zam oranı henüz belirlenmedi. Tarafların görüşmeleri sonucunda belirlenecek.

Yorum yapın