CHP’den İhraç Edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Bu Tamamen Bay Kemal’in Kararı

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, bugün merkezde bir araya geldi. Toplantıda, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın disipline sevk edilmesine ilişkin dosya da dahil olmak üzere 3 dosya görüşüldü. Yapılan toplantı sonucunda, Özcan’ın partiden ihraç edilmesi kararlaştırıldı. Parti tarafından yapılan açıklamada, “Yüksek Disiplin Kurulu’nun toplantısında, Tanju Özcan’a CHP Tüzüğü’nün ilgili maddeleri uyarınca kesin çıkarma cezası verilmiştir” denildi.

CHP Tüzüğü’nün “Parti Suçları” başlıklı 68. maddesinde Özcan’ın ihlal ettiği maddelerin; parti programına, tüzük kurallarına, kurultay, yetkili organ ve grup kararlarına aykırı davranmak ve partideki görev, sorumluluk ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak olduğu belirtildi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP’den ihraç edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kararın hukuk dışı olduğunu söyledi. Özcan, kararı beklediğini ve savunmasını yapmak için kendisine verilen sürenin henüz dolmadığını belirtti. Avukatının ek süre talebinin reddedildiğini ve hukuka aykırı bir karar olduğunu vurguladı. Özcan, bu kararı yargıya taşıyacağını ifade etti.

Tanju Özcan ayrıca, CHP içindeki tek adam yönetimini eleştirerek, kendisini Atatürkçü olarak tanımladı ve partiden ihraç edilerek partinin temizlenmesinin hedeflendiğini iddia etti. Özcan, kararı yargıya taşıyıp itiraz edeceğini sözlerine ekledi.

Tanju Özcan, kararın ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi ve parti yönetiminin Atatürkçüleri parti içinde tutmak istemediğini iddia etti. Özcan, Atatürkçü ve Türk Milliyetçisi duruşundan taviz vermeden yoluna devam edeceğini belirtti.

Yorum yapın