CHP’li Vekil Kürsüye Maden Sahasının Fotoğrafıyla Çıktı

CHP’li Vekil, Maden Sahasının Fotoğrafıyla Kürsüye Çıktı

CHP adına konuşan Ankara Milletvekili Semra Dinçer, toplantıda kürsüye çıkarken Akbelen maden sahasının fotoğrafını kullanarak dikkatleri üzerine çekti. Dinçer, milletvekillerine testere sesi dinletip, Akbelen’deki vatandaşların sesini duymadıklarını belirtti. Halkın ve doğanın sesine kulak vermeleri gerektiğini vurgulayan Dinçer, milletçilik anlayışının vatan, toprak, ağaç, kurt ve kuşlara sahip çıkmakla gerçekleştiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “marjinal” ifadesiyle ilgili sözleri TBMM Genel Kurulu’nda da gündemdeydi. Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Akbelen’de yaşayan insanların sesini dinlenmesi ve marjinal yaftalamalarının yapılmaması gerektiğini söyledi.

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez ise burada yapılan protestolarda ruhsatsız silah ve sahte kimliklerin yakalandığını belirterek eleştirilere cevap verdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da ağaçların asıl amaç olmadığını açık ve net bir şekilde ifade etti.

MHP lideri Devlet Bahçeli, oturumu zaman zaman gerginliklerin yaşandığı bir şekilde takip etti. Bahçeli, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken muhalefetin olağanüstü toplantıya çağırma hakkı olduğunu ve 1 Ekim’e kadar her toplantıda hazır olacaklarını söyledi. Müzakerelerin ardından muhalefetin verdiği genel görüşme ve Meclis’in çalışmalarına devam etmesi önergeleri reddedildi ve Meclis bir kez daha 1 Ekim tarihine kadar tatile girdi.

Akbelen’deki maden gerginliği, CHP grup toplantısında da gündemdeydi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda Akbelen’e ayrılan konuşmasında, toprağa ve vatana sahip çıkmanın önemini vurguladı. Ağaç ve doğa yanında duranların marjinal ilan edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, marjinal duruma düşenlerin kendileri olduğunu söyledi.

– Akbelen’deki maden sahasıyla ilgili CHP’li vekil ne söyledi?
– Cumhurbaşkanı’nın “marjinal” ifadesi gündemde nasıl yer aldı?
– Eski bakan ve MHP Grup Başkanvekili nasıl eleştirilere cevap verdi?
– MHP lideri Devlet Bahçeli’nin toplantı öncesi açıklamaları neydi?
– CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Akbelen’e ayrılan konuşmasında neler söyledi?

Yorum yapın