Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi öncesi açıklamalarda bulundu

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Ukrayna ve diğer ortaklarımızı desteklemek amacıyla Madrid Zirvesi’ndeki kararları tekrar gözden geçireceğiz. NATO Ukrayna konseyinin ilk toplantısını da düzenleyeceğiz.

Bu süreçte, ittifak dayanışmasıyla hareket ederek işleri yokuşa sürdürenlere karşı durduk. Savunma harcamalarının en az %2 artırılması gerekiyor. Ayrıca, savunma harcamalarının artırılması konuşulurken kısıtlamaların da ele alındığını görüyoruz.

Bu akşam genel başkan ve İsveç Başbakanı ile bir görüşme gerçekleştireceğim. Verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Türkiye, NATO harekatlarına en fazla katkıda bulunan ülke olarak üzerine düşeni yapıyor. Zirve sürecinde bazı devlet başkanlarıyla da ikili görüşmelerimiz olacak.

“AB KAPISINI AÇIN, İSVEÇ NATO’YA GİRSİN”

Türkiye, 50 yıldan fazla bir süredir AB kapısında bekletiliyor. Türkiye’yi bekleten ülkelere buradan sesleniyorum. Türkiye’nin AB üyeliği önündeki engelleri kaldırın. Finlandiya’nın önünü nasıl açtıysak, İsveç’in de önünü açalım. Biz Türkiye’yiz. Zirve sürecinde yapacağım görüşmelerde bunları da dile getireceğim.

SORU-CEVAP

(Rusya-Ukrayna ateşkes) Sayın Putin’le önümüzdeki ay bir ziyaret bekliyoruz. Yüz yüze yapacağımız görüşmelerde bu konuyu ele alacağız. Sayın Putin’den başka bir tutum beklemiyorum. Aynı kararlılığı sergileyecektir.

Nihai karar TBMM’de alınır. TBMM bu kararı vermeden önce burada bir adım atmak mümkün değil. TBMM’den geçmeden ben dedim oldu diyemeyiz.

(F-16) Sayın Biden, elimden gelen her şeyi seferber ediyorum diyor. Biz teröre karşı sert bir duruş sergiliyoruz. F-16 konusunda iki ülke olarak atacağımız adımlarla NATO düşmanlarına karşı güçlü olacağız. F-35 için yaptığımız ödemeler var. Ancak ödemelerimizin karşılığını alamadık. Bu durumun İsveç’le ilişkilendirilmesi bizi üzmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular:
– Cumhurbaşkanı Erdoğan, hangi konuları gözden geçirecek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna başta olmak üzere ortakları desteklemek üzere Madrid Zirvesi’nde aldıkları kararları gözden geçirecek.

– Savunma harcamalarının artırılması konuşulurken hangi konu da ele alınıyor?
Savunma harcamalarının artırılması konuşulurken kısıtlamaların da ele alındığı görülüyor.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, hangi liderlerle ikili görüşmeler yapacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve marjında bazı devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

– Türkiye’nin AB üyeliği ne kadar süredir bekletiliyor?
Türkiye, 50 yıldan fazla bir süredir AB kapısında bekletiliyor.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, neden İsveç’in NATO’ya girmesini istiyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliği önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ve İsveç’in de NATO’ya girmesini istediğini ifade ediyor.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna ateşkesi konusunda ne bekliyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki ay Sayın Putin’le yapacağı ziyarette bu konuyu ele almayı bekliyor.

– Nihai karar TBMM’ye bağlı mıdır?
Evet, nihai karar TBMM’de alınır. TBMM’nin kararı olmadan adım atmak mümkün değildir.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16 konusunda hangi adımların atılacağını belirtiyor?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16 konusunda Türkiye ve diğer NATO ülkelerinin güçlü bir duruş sergileyerek NATO düşmanlarına karşı güçlü olacaklarını belirtiyor. Ayrıca F-35 için yapılan ödemelerin karşılığının alınamamasının İsveç’le ilişkilendirilmesinin kendilerini üzdüğünü ifade ediyor.

Yorum yapın