Gökyüzündeki Şölen: Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’de İzlenebilir! , fragmanı, bölüm tanıtımı İncelemesi

Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’den Böyle Görüntülendi (12-13 Ağustos)

Perseid meteor yağmuru, Swift-Tuttle adlı bir kuyruklu yıldızın izlediği yörünge nedeniyle ortaya çıkıyor ve gökyüzünde görsel bir şölen yaratıyor. Perseid meteor yağmuru 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece 00.00 ile 04.00 arasında Türkiye’nin birçok yerinde izlenebilecek.

Perseid Meteor Yağmuru Nedir?

Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının parçaları olan Parlak Perseidler, yılın en popüler meteor yağmurlarından biridir. Dünya’nın her yıl kuyruklu yıldızın geride bıraktığı toz ve parçacıkların içinden geçmesiyle, Perseid Meteor Yağmuru adı verilen görsel şölen ortaya çıkmaktadır. Perseidler, her yıl temmuz sonu itibarıyla ortaya çıkıyor ve gece gökyüzünde parıldayan ışık çizgileri olarak görülüyor. En yoğun hâlini ise ağustos ayının ortalarına doğru alıyor.

Göktaşı Yağmuru Nasıl Oluşuyor?

Gökbilimciler, Perseid göktaşı yağmurlarının oluşma nedenini güneş sisteminde başıboş dolaşan küçük parçaların yeryüzü atmosferine girip yanmasıyla meydana geldiğini söylüyorlar. Göktaşı akıntılarını gözlemek için özel bir alete ihtiyaç duyulmadan çıplak gözle izlenme şansının yüksek. Perseid göktaşı yağmurunu izlemek için ışık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde olmak gerekiyor. Perseid akıntısında yeryüzünde saatte 60’a yakın meteor yanması izlenebilecek.

Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’de Nereden İzlenebilir?

Perseid meteor yağmurunu izlemek isteyenler şehir ışıklarından uzak alanlarda hem fotoğraf çekimi gerçekleştirebilir hem de çıplak gözle izleyebilir. İstanbul, İzmir, Karacabey, Antalya ve Ankara gibi şehirlerde Perseid meteor yağmurunu izlemek mümkün. Işık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde, özellikle açık arazilerde bu görsel şöleni izlemek için en uygun yerlerdir.

Perseid Meteor Yağmuru Ne Zaman ve Hangi Yönde İzlenebilir?

Perseid meteor yağmuru, 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece 00.00 ile 04.00 arasında Türkiye’de izlenebilecek. Gözlem yapmak için kuzeydoğu yönünde bakmak gerekiyor. Bu saatlerde gökyüzünde saatte 60’a yakın meteor yanması gözlenebilir.

Perseid Meteor Yağmuru Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Perseid meteor yağmuru ne zaman?

Perseid meteor yağmuru, her yıl 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece gerçekleşir.

2. Perseid meteor yağmuru nereden izlenebilir?

Perseid meteor yağmurunu Türkiye’nin birçok yerinde izlemek mümkündür. Işık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde, özellikle açık arazilerde izlemek için en uygun yerlerdir.

3. Perseid meteor yağmuru nasıl oluşur?

Perseid meteor yağmuru, Swift-Tuttle adlı bir kuyruklu yıldızın izlediği yörünge nedeniyle ortaya çıkar. Kuyruklu yıldızın geride bıraktığı toz ve parçacıkların Dünya’nın atmosferine girmesiyle görsel bir şölen meydana gelir.

4. Perseid meteor yağmuru hangi yönde izlenir?

Perseid meteor yağmurunu izlemek için kuzeydoğu yönünde bakmak gerekmektedir.

5. Perseid meteor yağmuru kaç yılda bir gerçekleşir?

Perseid meteor yağmuru her yıl gerçekleşir.

Gökyüzündeki Şölen: Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’de İzlenebilir! , fragmanı, bölüm tanıtımı İncelemesi


İşte Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’den böyle görüntülendi (12-13 Ağustos) Fragmanı:

Gökyüzündeki Şölen: Perseid Meteor Yağmuru Türkiye'de İzlenebilir! , fragmanı, bölüm tanıtımı İncelemesi 3

Fragman Açılmıyorsa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz (Click to watch the video); FRAGMANI RESMI SAYFASINDA IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’den böyle görüntülendi (12-13 Ağustos)

Meteor,Yağmuru,Türkiye’den,İzlenecek!,Yağmuru Türkiye’den İzlenecek!,Türkiye’den İzlenecek!,Gök,göktaşı,meteor yağmuru 2023,meteor yağmuru türkiye,meteor yağmurru türkiye,meteor yağmuru,astronomi,uzay belgeseli,meteor yağmuru nedir,meteor yağmuru ağustos,göktaşı yağmuru,göktaşı yağmuru 2023,astrapera,kemal cihat toprakçı,uzay belgeseli 2023,evren,swift tuttle,kova meteor yağmuru,delta aquarid,perseid,perseus,perseid meteor yağmuru,perseid meteor yağmuru 2023

Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’den böyle görüntülendi (12-13 Ağustos) içeriği sitemizde barındırılmamakta ve resmi sayfasına yönlendirilmektedir. Tüm içerikler tamamen tanıtım ve inceleme amaçlıdır. Amacı dışında olduğunu düşünüyorsanız ve telif, hukuksal vb. konularda iletişim için tıklayın .

Yorum yapın