LGS Tercihleri 2023: İşte Liselerin Taban Puanları!

LGS tercihleri 2023, sınavın bitmesinin ardından öğrenci ve velilerin en çok merak ettiği konulardan biri haline geldi. LGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra, şimdi gözler LGS taban puanları 2023 hakkında yapılacak olan açıklamalara çevrildi. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 4 Haziran 2023 tarihinde iki oturumda gerçekleşti ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuz bilgileri ile Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi taban puanları her yıl olduğu gibi açıklandı. Geçtiğimiz yılın taban ve tavan puanlarına göre öğrenci alan liselerin yüzdelik dilimleri de MEB tarafından yayımlanmıştı. Şimdi ise il il MEB LGS taban ve tavan puanları merakla bekleniyor.

Sıkça Sorulan Sorular:

– LGS taban puanları nedir?
LGS taban puanları, öğrencilerin tercih edebilecekleri liselerin asgari puanlarını ifade eder. Bu puanın altında olan öğrenciler, o liseye kayıt yaptıramazlar.

– Taban puanları neden önemlidir?
Taban puanları, öğrencilerin tercih edebilecekleri liseleri belirlemelerinde önemli bir kriterdir. Yüksek taban puanlarına sahip liseler, genellikle daha seçkin ve başarılı öğrencileri kabul ederler.

– LGS tavan puanları ne anlama gelir?
LGS tavan puanları, öğrencilerin tercih edebilecekleri liselerin maksimum puanlarını ifade eder. Bu puanın üstünde olan öğrenciler, o liseye kayıt yaptıramazlar.

– Taban ve tavan puanlarına göre liselere kayıt nasıl yapılır?
Öğrenciler, tercih ettikleri liselerin taban ve tavan puanlarına göre tercihlerini yapmalıdırlar. MEB tarafından belirlenen tercih tarihleri içinde tercihlerini yapmayan öğrenciler, otomatik olarak boş kontenjanlara atanırlar.

Yorum yapın