LGS yerleştirme sonuçları açıklandı!

Son dakika… LGS yerleştirme sonuçları açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen LGS sınavı sonrası 1 milyon 14 bin 675 öğrenci, sınavlı okul ve yerel yerleştirme için tercih yapmıştır. Öğrencilerin %95’i tercihlerine yerleşmiştir. Sınavla öğrenci alan okullar için açılan 204 bin 812 kontenjanın 200 bin 310’u öğrenciler tarafından tercih edilmiş ve yerleştirme oranı %97,80 olarak gerçekleşmiştir. Depremzede öğrenciler için ayrılan kontenjanların dışında, ilk yerleştirme döneminde; fen liselerindeki 40 bin 380 ve sosyal bilimler liselerindeki 10 bin 740 kontenjanın tamamı doldu. Anadolu liselerinde bulunan 71 bin 90 kontenjana 70 bin 944 öğrenci yerleşti ve Anadolu liselerinin kontenjan doluluk oranı %99,79 oldu. Anadolu imam hatip liselerinde bulunan 42 bin 76 kontenjana 40 bin 430 öğrenci yerleşti ve bu okul türünün kontenjanlarındaki doluluk oranı %96,09 oldu. Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde bulunan 40 bin 526 kontenjana 37 bin 816 öğrenci yerleşerek doluluk oranı %93,31 olarak gerçekleşti.

DEPREMEZEDE ÖĞRENCİLERİN TAMAMI YERLEŞTİRİLDİ
Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 5 Şubat 2023 tarihi itibarıyla kayıtlı bulunan depremzede öğrenciler için Türkiye genelinde 13 bin 795 kontenjan açıldı. Bu kontenjanlar için tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirildi.

YERLEŞEMEYENLER 3 TERCİH YAPACAK
Sınavla ve yerel yerleştirme kapsamında açık kalan kontenjanlara yerleştirmeye esas nakil işlemleri iki dönem halinde yapılacak. Yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler de nakil talebinde bulunabilecek. Her iki dönemde de merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak ancak tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek suretiyle en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

YERLEŞTİRME TAKVİMİ
Yerleştirmeye esas 1. nakil için tercihler 24-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve 1. nakil sonuçları 31 Temmuz’da açıklanacak.
İkinci nakil tercih başvuruları ise 31 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında alınacak, sonuçlar 7 Ağustos’ta ilan edilecek.
08-16 Ağustos tarihleri arasında boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak.
Okul ve kurumlar yatılılık başvurularını 22-25 Ağustos tarihleri arasında alacak. 31 Ağustos’ta ise yatılılık yerleştirme sonuçları ilan edilecek.

Sıkça Sorulan Sorular:
1. LGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı?
Evet, LGS yerleştirme sonuçları açıklandı.

2. Kaç öğrenci tercihlerine yerleşti?
Öğrencilerin %95’i tercihlerine yerleşti.

3. Hangi okul türlerinde kontenjan doluluk oranı yüksek oldu?
Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kontenjan doluluk oranı yüksek oldu.

4. Depremzede öğrenciler için kaç kontenjan açıldı ve yerleştirme yapıldı mı?
Türkiye genelinde 13 bin 795 kontenjan açıldı ve bu kontenjanlar için yerleştirme yapıldı.

5. Yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak?
Yerleşemeyen öğrenciler, nakil tercih dönemlerinde tercihler yapabilecek ve boş kalan kontenjanlara yerleşme şansına sahip olacaklar.

6. Yerleştirme takvimi nasıl işleyecek?
Yerleştirme takvimi kapsamında birinci ve ikinci nakil tercihleri alınacak ve sonuçları ilan edilecektir. Ayrıca boş kalan kontenjanlara başvurular alınacak ve yatılılık başvuruları kabul edilecektir.

7. Yatılılık yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
Yatılılık yerleştirme sonuçları 31 Ağustos’ta açıklanacak.

8. LGS yerleştirme sonuçlarını nasıl öğrenebilirim?
LGS yerleştirme sonuçlarını öğrenmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın