Motorine yeni zam geliyor

Benzin ve motorin fiyatları ile ilgili son durumu öğrenmek isteyenler için önemli bir haberimiz var. Son günlerde benzine ardı ardına yapılan zamlardan sonra dün de motorine 1 lira 45 kuruşluk bir zam yapıldı. Ancak, sektör kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, brent petroldeki yükseliş ve dolar kurundaki artış nedeniyle 1 Ağustos Salı gününden itibaren motorine 1 lira 7 kuruşluk bir zam daha yapılması bekleniyor.

Son dönemde yapılan zam oranlarına bakıldığında, seçimlerden bu yana akaryakıta yüzde 80’in üzerinde zam yapıldığı görülüyor. Seçimler öncesinde benzin fiyatları 19.81 TL iken, motorin fiyatları ise 18.59 TL seviyesindeydi.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İstanbul’da motorin litresi 35.4 TL, benzin litresi ise 36.09 TL olarak belirlenmiştir. Ankara’da motorin litresi 35.88 TL, benzin litresi ise 36.57 TL’dir. İzmir’de ise motorin litresi 36.06 TL, benzin litresi ise 36.68 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Tabii ki, fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında değişiklik gösterebilir.

Akaryakıt fiyatlarının nasıl hesaplandığı ise merak edilen konulardan biridir. Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek, KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirlenmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular:
1. Benzin ve motorin fiyatları ne kadar zamlandı?
– Motorine son zamda 1 lira 45 kuruş, önümüzdeki günlerde ise 1 lira 7 kuruş zam bekleniyor.

2. Seçimlerden bu yana akaryakıta ne kadar zam yapıldı?
– Seçimlerden bu yana akaryakıta yüzde 80’in üzerinde zam yapıldı.

3. Hangi şehirde benzin ve motorin daha uygun?
– Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında değişiklik gösterdiği için bu durum şehirlere göre değişebilir.

4. Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?
– Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle hesaplanmaktadır. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibiyle belirlenmektedir.

Yorum yapın