Perseid Meteor Yağmuru: Aydınlık Gecede İzlenebilecek Etkileyici Gösteri

PERSEID METEOR YAĞMURU NEDİR, NASIL OLUYOR?

12-13 Ağustos gecesi gerçekleşecek olan Perseid Meteor Yağmuru, yıllık olarak en yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemde saatte 60-100 arası ışık izi gözlemlenebilir. Bu olay, Ay’ın Türkiye saatiyle yaklaşık olarak 03.00’te doğması ve sadece yüzde 10’luk bölümünün aydınlık görünmesi sayesinde daha etkileyici bir hale gelmektedir. Perseidler, parlaklıkları eksi 3 kadire kadar ulaşabilen ve ateş topları olarak da adlandırılan büyük ışık izleri oluşturabilir. Meteorların Yer atmosferine giriş hızları ise saniyede yaklaşık olarak 59 kilometre civarında olacaktır.

Perseid Meteor Yağmuru’nu gözlemlemek için en iyi zaman Türkiye saatiyle 00.00 ile 04.00 arasıdır. Bu süre boyunca yapay ışıklardan uzak bir bölgeye giderek gözlerimizi gök kubbeye çevirmemiz yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular:
1. Perseid Meteor Yağmuru nedir?
Perseid Meteor Yağmuru, her yıl Ağustos ayında gerçekleşen ve saatte 60-100 arası ışık izinin gözlemlenebildiği bir meteor olayıdır.

2. Perseid Meteor Yağmuru ne zaman gerçekleşecek?
Perseid Meteor Yağmuru, her yıl 12-13 Ağustos gecesi gerçekleşmektedir.

3. Perseid Meteor Yağmuru’nu nerede gözlemleyebilirim?
Perseid Meteor Yağmuru’nu gözlemlemek için yapay ışıklardan uzak bir bölgeye gitmeniz ve gözlerinizi gök kubbeye çevirmeniz yeterli olacaktır.

4. Meteorların hızı ne kadardır?
Perseid Meteor Yağmuru’ndaki meteorların Yer atmosferine giriş hızı saniyede yaklaşık olarak 59 kilometredir.

Yorum yapın