Rekabet Kurulu, Samsung, LG, SVS ve Arçelik şirketlerine yeniden satış fiyatı tespiti nedeniyle 628 milyon TL ceza verdi. Arçelik’e 365 milyon TL, Samsung’a 227 milyon TL, SVS’ye 1.9 milyon TL ve LG’ye 33.8 milyon TL ceza uygulandı. Şirketlere verilen cezaların gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde itiraz edilebileceği belirtildi.

Rekabet Kurulu, Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret AŞ ile SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi ve Arçelik Pazarlama AŞ’nin yeniden satış fiyatı belirlemesinde haksız rekabet yaptığı iddiasıyla yürütülen soruşturmaların tamamlandığını ve bu şirketlere ceza uygulanmasına karar verildiğini duyurdu. Bu cezaların toplam miktarı 628 milyon TL olarak belirlendi.

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Arçelik Pazarlama AŞ, Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret AŞ ile SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi’nin yeniden satış fiyatı tespitinde haksız rekabete yol açtığı iddiasıyla yürütülen soruşturma sonuçlandı” denildi.

En yüksek ceza Arçelik’e verildi. Arçelik Pazarlama AŞ’ye 365.379.161,06 TL ceza uygulanırken, Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi’ne 227.161.142,04 TL, SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi’ne 1.984.907 TL, LG Electronics Ticaret AŞ’ye ise 33.870.305,21 TL ceza kesildi.

Bu cezaların gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde itiraz edilebileceği belirtildi.

– Hangi şirketlere ceza uygulandı?
Cevap: Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret AŞ ile SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi ve Arçelik Pazarlama AŞ’ye ceza uygulandı.

– Cezaların toplam miktarı ne kadar?
Cevap: Cezaların toplam miktarı 628 milyon TL.

– Hangi şirkete en yüksek ceza verildi?
Cevap: En yüksek ceza Arçelik Pazarlama AŞ’ye verildi.

– Cezalara itiraz etmek için ne kadar süre var?
Cevap: Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde itiraz edilebilir.

Yorum yapın