Rusya’nın güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in Rus ordusunu saldırı düzenlemekle suçlamasının ardından ülkenin Federal Güvenlik Servisi (FSB) silahlı isyan suçlamasıyla ceza davası açtı. Prigojin, Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırdığını ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın Wagner’i ortadan kaldırmak istediğini iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları yalanladı ve Wagner’in kamplarına dair sosyal medyada yer alan görüntülerin sahte ve provokasyon olduğunu belirtti. Moskova’da güvenlik önlemleri artırılırken, Rus komutanlar da Wagner’e durma çağrısında bulundu. ABD ise gelişmeleri takip ettiklerini açıkladı.

Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi (FSB), silahlı isyan suçlamasıyla Wagner güvenlik şirketine karşı ceza davası açtı. Bu davaya sebep olan olay ise Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in, Rus ordusunu Wagner kamplarına saldırı düzenlemekle suçlaması ve karşılık vermekle tehdit etmesi oldu. Prigojin, Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırdığını ve çok sayıda askerin öldüğünü iddia ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı ise bu iddiaları yalanlıyor ve görüntülerin sahte olduğunu savunuyor. Ancak kriz devam ediyor ve Moskova’daki tesisler ve ulaşım altyapıları güçlü bir koruma altına alındı. Bu gelişmeleri ABD de takip ediyor ve konuyla ilgili müttefikleri ve ortaklarını bilgilendirecek.

Sıkça Sorulan Sorular:

– Wagner güvenlik şirketi ne yapıyor?
Wagner, Rusya’nın özel askeri şirketidir ve genellikle Suriye, Libya ve Afrika ülkelerinde savaşlara katılmaktadır.

– Suçlamalar neye dayanıyor?
Wagner’in kurucusu Prigojin, Rus ordusunun Wagner kamplarına saldırı düzenlediğini ve çok sayıda askerin öldüğünü iddia ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı ise bu iddiaları yalanlıyor ve görüntülerin sahte olduğunu savunuyor.

– Kriz neden Moskova’daki tesisleri etkiledi?
Wagner ve Rusya arasındaki kriz, Moskova’daki tesislerin güvenliğini tehdit ettiği için güçlü bir koruma altına alındı.

– ABD’nin konuyla ne ilgisi var?
ABD, Rusya’daki gelişmeleri takip ediyor ve müttefikleri ve ortaklarını bilgilendirecek.

Yorum yapın