TCMB Başkan Yardımcıları Görevden Alındı, Yerlerine Yeni İsimler Atandı

TCMB Başkan Yardımcıları Görevden Alındı
Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman, görevlerinden alındı. Yerlerine ise Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan atandı.

Seçim Sonrası Ekonomide Değişiklikler
14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından ekonominin dümenine Mehmet Şimşek geçerken Merkez Bankası’nın başına da Hafize Gaye Erkan gelmişti. Görevden alınan Şahap Kavcıoğlu ise BDDK Başkanı olarak görevlendirilmişti. Son 5 yılda 5 kez başkan değişikliği yaşanan Merkez Bankası’nda, Erkan’ın ilk işi kurumsal iletişim tarafında görevden alma olmuştu.

Emrah Şener’in İstifası İddiası Yalanlandı
Görevden alınmasının ardından Emrah Şener’in istifa ettiği iddiası gündemi sarsmıştı. Ancak bu iddia yalanlanmıştı.

Osman Cevdet Akçay Kimdir?
Ekonomi dünyasının ünlü isimlerinden Prof. Dr. Osman Cevdet Akçay, Trabzon’da doğdu. Akçay, Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı ve New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini elde etti. Kariyerine Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi’de baş ekonomist olarak başlayan Akçay, Türkiye ekonomisi üzerinden döviz kuru belirlenme, borç dinamikleri ve dezenflasyon gibi konular üzerinde çalışmalar yaptı.

Hatice Karahan Kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Hatice Karahan, Boğaziçi Üniversitesi’nden İktisat yüksek lisans derecesi aldı. Syracuse Üniversitesi’nde ekonomi doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve çeşitli üniversitelerde ders verdi. Ayrıca Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda danışmanlık görevi yaptı. Karahan, Türkiye’nin önde gelen iş dünyası kuruluşlarında ekonomi danışmanlığı yapmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi’nde kurucu bölüm başkanlığı görevini yürüten Karahan, T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atanmıştır.

Yorum yapın