TCMB, menkul kıymet tesisi kapsamındaki bilançolardaki TL ağırlığını yüzde 60’tan yüzde 57’ye çekti. Ayrıca, menkul kıymet tesis oranı da yüzde 10’dan yüzde 5’e indirildi. TCMB’den yapılan açıklamada sadeleşmenin kademeli olarak devam edeceği belirtildi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, bankacılarla yaptığı toplantının ardından menkul kıymet tesisi kapsamındaki bilançolardaki TL ağırlığıyla ilgili düzenlemeleri açıkladı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle birlikte bilançolardaki öngörülen TL ağırlığı yüzde 60’tan yüzde 57’ye çekildi ve menkul kıymet tesis oranı da yüzde 10’dan yüzde 5’e indirildi. Son yaşanan kur yükselişi nedeniyle birçok bankanın bilançosunda TL’nin ağırlığı yüzde 60’ın altına indiğinden bu düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte menkul kıymet tesisiyle ilgili tebliğe geçici madde hususları da eklendi. TCMB’den yapılan açıklamada da sadeleşmenin kademeli olarak devam edeceği belirtildi.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Düzenleme neyi kapsıyor?
– Düzenleme, menkul kıymet tesisi kapsamındaki bilançolardaki TL ağırlığıyla ilgili olarak yapıldı.

2. TL ağırlığı ne kadar indirildi?
– TL ağırlığı yüzde 60’tan yüzde 57’ye çekildi.

3. Menkul kıymet tesis oranı ne kadar indirildi?
– Menkul kıymet tesis oranı yüzde 10’dan yüzde 5’e indirildi.

4. Neden böyle bir düzenleme yapıldı?
– Son yaşanan kur yükselişi nedeniyle birçok bankanın bilançosunda TL’nin ağırlığı yüzde 60’ın altına indiğinden bu düzenleme yapıldı.

5. Sadeleşme süreci nasıl devam edecek?
– TCMB’den yapılan açıklamada sadeleşmenin kademeli olarak devam edeceği belirtildi.

Yorum yapın