Aşırı Sıcaklar Henüz Doğmamış Bebeklerin Sağlığını Tehdit Ediyor.

Ve sıcak hava, bebeklerin gelişimini diğer yollarla da etkileyebilir: 2021 yılında yapılan bir analiz, daha yüksek sıcaklıklarda kalp kusurları, spina bifida veya yarık dudak gibi anomalilerin daha sık görüldüğünü buldu. 2019 yılında yapılan bir çalışma, ısı maruziyetini doğumsal kalp kusurlarıyla ilişkilendiren mevcut araştırmaları inceledi ve önümüzdeki yıllarda kaç tane böyle vaka bekleyebileceğimizi tahmin etti: Yazarlar, araştırdıkları sekiz ABD eyaletinde 11 yıllık bir dönem boyunca ekstra 7,000 bebek doğacağını tahmin ettiler. Bonell’e göre, ısı stresinin, kalp hastalığı ve diyabet gibi uzun vadeli yetişkin kronik hastalıklara bağlı epigenetik değişiklikleri tetiklediğine dair erken kanıtlar da hayvanlardan gelmektedir.

Ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir fetüse potansiyel zararın getirdiği diğer endişeler de bulunmaktadır. Özellikle, ceninden itibaren yasal haklar tanıyan cenin kişiliğini tanıyan eyaletlerde, bir fetüsü zarara uğratabilecek davranışlar için hamile olan kişiler, bir Roe sonrası dünyada, suçlanma riski altındadır. Oregon’daki Pacific Üniversitesi’nde halk sağlığı yardımcı doçenti olan Adelle Dora Monteblanco, “Hava sıcakken yürüdüğünüz veya hava sıcak olduğunda dışarıda çalıştınız diye olumsuz bir doğum sonucu yaşadığınızda suçlanabileceğiniz bir eyalette yaşayabilirsiniz” diyor.

Aşırı sıcaklıkların gebelik komplikasyonlarıyla ilişkili araştırmalar birikirken, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi halk sağlığı kuruluşları, aşırı sıcaklık durumlarında hamile olan kişileri ve henüz doğmamış bebeklerini uyarılarında dikkate almaya başlamıştır – ancak bazıları, Birleşik Krallık gibi, hala hamile olan kişileri dışarda bırakmaktadır.

Hamile insanları halk sağlığı iletişiminde yer almak önemlidir, ancak doktorların hastaları tamamen bilgilendirmek için daha fazlasını yapması da gerekmektedir. DeNicola diyor ki, “Harekete geçecek kadar şey biliyoruz. Mükemmel çözümlerimiz olmasa da, verebileceğimiz danışmanlık var.” Hastalarına daha fazla su içmelerini ve imkanları varsa herhangi bir soğutma yöntemi kullanmalarını söylemektedir. Evde klima seçeneği yoksa, insanlar soğutma merkezleri, alışveriş merkezleri, sinemalar veya kütüphaneler gibi yerlere bakmalıdır.

Araştırmalar, daha hedefli tavsiyelerin hala bir gereklilik olduğunu göstermektedir. 2022 yılında yayımlanan bir makale, hamile insanlar için ısı maruziyeti konusundaki mevcut rehberliğin “yetersiz, tutarsız ve kanıta dayanmayan” olduğunu sonuçlandırdı. Anne ve fetüsün hangi aşamada en fazla risk altında olduğu veya hangi sıcaklık koşullarının riskli veya tehlikeli olduğu gibi büyük sorular hala cevapsız kalmaktadır.

Ancak sadece tavsiyeler vermekle sınırlar vardır. Dünya ısındıkça, hamile insanlar ve bebekleri bu risklere karşı savunmasız kalacaklar – özellikle düşük gelirli hanelerden ve renkli insanlardan olanlar. Bonell, insanların gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyin pratik yardım veya kendilerine yardımcı olabilecek araçlar olduğunu belirtmektedir. “Sadece eğitimle ilgili olmayan başka çözümlere ihtiyacınız var” diyor.

Yorum yapın