“ATAK-2 helikopteri harekete geçti! Yeni oyunlar için heyecan verici bir gelişme”

TUSAŞ tarafından geliştirilen ATAK-II ağır sınıf taarruz helikopteri için beklenen an geldi ve motor testleri tamamlandı. Yerli ve milli tasarımıyla dikkat çeken ATAK-2, T129 ATAK Helikopterine kıyasla artırılmış faydalı yük kapasitesi, daha fazla mühimmat kapasitesi, geliştirilmiş silah istasyonları, yeni nesil sistemler ve kendini koruma sistemleri ile öne çıkıyor. ATAK-2’nin motor testleri tamamlandı ve ilk uçuşu için hazır hale getiriliyor.

ATAK-2 helikopterinin yerdeki motor çalıştırma testlerinin toplam 15 saat sürmesi planlanıyor. Eğer ölçümlerde bir aksaklık çıkmazsa, bir hafta içerisinde ilk uçuş gerçekleştirilecek. Ukraynalı Motor Sich tarafından üretilen 2500 beygir gücündeki TV3-117VMA-SBM1V-01T motoru kullanan ATAK-2, bütün silah sistemleri, transmisyonu, uçuş bilgisayarı ve şaftı yerli olarak üretiliyor.

2025 yılında Kara Kuvvetlerimize 3 adet ATAK-2 teslimatı yapılacak. ATAK-2 özellikleri arasında MTOW, mürettebat kapasitesi, HOGE, servis tavanı, azami hız, mühimmat taşıma kapasitesi ve çeşitli roller yer alıyor. Taarruz, hava-yer muharebesi, hava-hava muharebesi, silahlı keşif ve gözetleme, yakın hava desteği, silahlı eskort ve müşterek taarruz operasyonları için kullanılacak olan ATAK-2, Türk savunma sanayiinin başarılı projeleri arasında yerini aldı.

Yorum yapın