Bu Avrupa Uydu Devi, Starlink için Geliyor.

Eva Berneke, dünyanın üçüncü büyük uydu şirketi olan Eutelsat’ın başında geçirdiği ilk yıldan “bir kasırga gibi” bahsediyor. Bu bir hafifletme ifadesi. Danimarkalı CEO, Ocak 2022’de üst düzey işe geldiğinden bu yana, Elon Musk’a doğrudan rakip oldu, Ukrayna hükümeti tarafından Rus propaganda yardımı yapmakla suçlandı ve kendisini sert Brexit siyasetinin ortasında buldu – ve İran sabotaj girişiminden bahsetmemiştik bile.

Tüm bunlara rağmen, Berneke her şeyi kontrol altında olduğu izlenimini veriyor. Eutelsat’a geldiğinde, Fransız şirketinin ekmeğini geostasyoner uydu kullanarak TV kanallarını evlere ulaştırmak oluşturuyordu. Kendisine miras kalan organizasyonun stabil ve sağlam olduğunu söylüyor, ancak aynı zamanda radikal değişimler yaşayan bir endüstride durgunlaştığını da belirtiyor. Geostasyoner filosunu uydu interneti sunmak için kullanmaya başlamış olsa da TV gelirleri azalmıştı.

Elon Musk’ın SpaceX’in Starlink ağı ve Jeff Bezos’un Project Kuiper’ı gibi dünyanın en zengin iki adamının girişi, mevcut oyuncuların geleceğine dair düşünme şeklini değiştirmeye başlamıştı. Berneke, “En büyük iş inovatörlerinden ikisinin endüstrinize ilgi duymaya başladığını gördüğünüzde, biraz sarsılma beklemelisiniz” diyor.

Berneke, korkusuzca kendi sarsıntısını başlatarak yanıt verdi. Temmuz ayında, şirket zor durumdaki İngiliz uydu sağlayıcısı OneWeb ile birleşme planlarını duyurdu. Anlaşmanın bir parçası olarak, Eutelsat, OneWeb’in 648 düşük yörüngeli uydu filosunu bünyesine kattı. Sadece 1.200 km yükseklikte olan OneWeb filosu, Eutelsat’ın gezegenin yüzeyinden 35.000 km yükseklikte bulunan geostasyoner uydu filosundan daha hızlı internet hızları sunuyor.

OneWeb, Eutelsat’ın patlayan düşük yörüngeli uydu pazarına giriş bileti. Kırsal evler, gemiler, havayolları, askeri birimler ve otonom araçlar, önceden ölü bölgeler olarak kabul edilen yerlerde bağlantıda kalmak için uydu internetine yöneliyorlar.

“Fransa’da bile, çok yüksek fiber ve 5G kapsama alanı olan bir ülkede, iyi bağlantısı olmayan evlerin yaklaşık% 4’ünün olduğu tahmin ediliyor” diyor Berneke. Bu rakamın, daha az fiber ve 5G’ye sahip ülkelerde evlerin% 15’ine yükseleceğini bekliyor. “Bu kadar küçük bir niş değil.”

OneWeb-Eutelsat birleşmesi, Avrupa’nın uzay yarışına giriş olarak tanıtıldı. Şu anda düşük yörüngeli pazarda Musk’ın Starlink’ine rakip olan tek şirket. Ancak Avrupa’nın kendi uzay devi unvanını kazanması için Eutelsat, karmaşık Brexit siyasetini yönetmek zorunda kalacak. Hem Fransa’nın Eutelsat’ı hem de İngiltere’nin OneWeb’i, kendi hükümetleri tarafından sahip olunan hisselere sahipti ve iki ülke yeni işletmede hisse sahibi olmaya devam edecek.

Berneke, Brexit’in zorluklar getirdiğini kabul ediyor. “Ancak her iki tarafın da kanalın üzerinden uzanarak iyi bir işbirliği yolu bulmaya istekli olduğu” diyor. Avrupa, kendi uzay devi unvanını kazanmak istiyorsa, İngiltere ve Fransa farklılıklarını çözmek zorunda kalacak. “[OneWeb filosu], bir süre için ABD merkezli olmayan tek konstelasyonlardan biri olacak” diyor.

Brexit siyaseti tek engel değil. OneWeb’in Gen One uyduları güncellenmeli ve Eutelsat, 2027’de daha gelişmiş Gen Two uydularını yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. Berneke, bu yükseltmenin 3-4 milyar euro ($ 3.3-4.4 milyar) tutacağını söylüyor, güvenli oynamasıyla ünlenmiş bir şirket için cesur bir hamle.

Yorum yapın