Elon Musk, X.AI ile birlikte OpenAI’e rakip olmaya hazırlanıyor!


Elon Musk, Yeni Yapay Zeka Şirketi X.AI’i Kurdu

Elon Musk, X.AI ile birlikte OpenAI'e rakip olmaya hazırlanıyor! 1

Musk’ın Yeni Yapay Zeka Şirketi X.AI

Elon Musk, X.AI adını verdiği yeni yapay zeka şirketiyle teknoloji dünyasına damga vurmaya hazırlanıyor. Wall Street Journal tarafından ilk kez duyurulan habere göre, Nevada’da geçen ay kurulan şirketin şu an yönetiminde Elon Musk ve Musk’ın aile ofisinin yöneticisi Jared Birchall bulunuyor.

X.AI Adı Nereden Geliyor?

Söylentilere göre X.AI adı, Musk’ın Twitter’da kullandığı X Corp. markası ve “her şeyi kapsayan uygulama” vizyonuna uyguladığı “X” etiketi ile uyumlu.

Musk’ın Yapay Zeka Şirketi Kurma Planları

Musk’ın bir yapay zeka şirketi kuracağına dair söylentiler günlerdir dolaşıyordu. Business Insider, Musk’ın önümüzdeki dönemde piyasaya sürmeyi planladığı üretken yapay zeka ürününü çalıştırmak için binlerce grafik işlem birimi (GPU) satın aldığını ortaya çıkardı. Financial Times ise, Musk’ın Microsoft destekli OpenAI ile rekabet etmek amacıyla bir yapay zeka şirketi kurmayı planladığını bildirdi. Hatta Musk’ın şirketi hayata geçirmek için SpaceX ve Tesla yatırımcılarından finansman arayışında olduğu da gelen haberler arasında.

Musk’ın OpenAI ile İlişkisi

Musk, 2015’te kurucu ortağı olduğu ancak 2018’de ayrıldığı yapay zeka organizasyonu OpenAI’ye karşı açıkça muhalif bir tavır sergiliyor. Yakın zamanda, “dev yapay zeka deneylerine” ara verilmesi çağrısı yapan bir mektuba imza attı. Son aylarda, ChatGPT ve GPT-4 gibi teknolojilerin arkasında yer alan OpenAI, Microsoft ve Google’ın yapay zeka araçlarını ürünlerine daha derinlemesine entegre etmeye yönelik çalışmalarının başlamasında büyük rol oynamıştır.

Musk’ın GPU Satın Alma Hakkındaki Açıklaması

Twitter Spaces’te yapılan bir röportajda, Musk’ın satın aldığı tüm GPU’lar hakkında sorulan bir soru üzerine milyarder iş insanı, yapay zeka şirketi kurma planlarından bahsetmeyerek “şu sıralar herkesin ve köpeklerinin bile GPU satın alıyor gibi göründüğünü” söyledi.

X.AI ve Rekabet

Financial Times, Musk’ın Microsoft destekli OpenAI ile rekabet etmek amacıyla bir yapay zeka şirketi kurmayı planladığını bildirdi.

X.AI Finansmanı

Musk’ın şirketi hayata geçirmek için SpaceX ve Tesla yatırımcılarından finansman arayışında olduğu da gelen haberler arasında.

Yapay Zeka Dünyasındaki Son Gelişmeler

Son aylarda, ChatGPT ve GPT-4 gibi teknolojilerin arkasında yer alan OpenAI, Microsoft ve Google’ın yapay zeka araçlarını ürünlerine daha derinlemesine entegre etmeye yönelik çalışmalarının başlamasında büyük rol oynamıştır.

Kaynaklar

  • Wall Street Journal
  • The Verge
  • Business Insider
  • Financial Times

Sıkça Sorulan Sorular

X.AI nedir?

X.AI, Elon Musk’ın yeni yapay zeka şirketidir.

Musk’ın yapay zeka şirketi kurma planları nedir?

Musk, Microsoft destekli OpenAI ile rekabet etmek amacıyla bir yapay zeka şirketi kurmayı planlamaktadır.

X.AI finansmanı nasıl sağlanacak?

Musk’ın şirketi hayata geçirmek için SpaceX ve Tesla yatırımcılarından finansman arayışında olduğu gelen haberler arasında.

Musk’ın OpenAI ile ilişkisi nedir?

Musk, 2015’te kurucu ortağı olduğu ancak 2018’de ayrıldığı yapay zeka organizasyonu OpenAI’ye karşı açıkça muhalif bir tavır sergiliyor.

X.AI’nın vizyonu nedir?

X.AI, “her şeyi kapsayan uygulama” vizyonuna sahiptir.

Yorum yapın