MEGA UYARI! NASA, Türkler’e 29376 km/s hızla Dünya’ya doğru ilerleyen 250 fit asteroid hakkında bilgi verdi. Başlık hakkında bilgi vermeyin.

Uzay ve uzaydaki nesnelerden ne kadar büyüleniyorsunuz? Galaksilerden gezegenlere, asteroitlere ve meteorlara kadar keşfedecek çok şey var. Araştırmacılar ve bilim adamları her mümkün olan nesneyi yakından takip ederek yeni bilgiler toplamaya çalışıyorlar. Benzer şekilde, bilim adamları da Dünya için tehlikeli olabilecek nesneleri takip ediyorlar. Bu tür bir nesne de asteroitlerden biridir. NASA, Jet Propulsion Laboratory aracılığıyla Dünya’ya doğru hızla ilerleyen asteroitler hakkında da bilgi vermektedir. Ve son bilgilere göre, 250 fit dev bir kaya Dünya’ya doğru ilerliyor. İşte bilmeniz gerekenler.

250 fitlik asteroit 2020 BV14

NASA’nın JPL tarafından sağlanan detaylara göre, 250 fitlik dev asteroit olan 2020 BV14, Pazar günü 16 Nisan’da Dünya’nın yanından uçacak. Bu binanın boyutunda olan asteroit olan 2020 BV14, Dünya’ya 6,81 milyon kilometre uzaklıkta en yakın yaklaşımını yapacak ve saatte 29376 kilometre hızla seyahat ediyor. Tehlikeli olacak mı? Hayır. Şu anda seyahat ettiği rotaya göre, asteroit gezegenin yanından geçecek, ancak çok yakın mesafeden.

Ancak NASA bu asteroitleri takip etmeye devam ediyor, böylece herhangi bir nedenden dolayı asteroitler rotalarını değiştirirse, halka uyarı göndermek için yeterli zaman elde edilebilir. Asteroitleri gözlemlemek ve hareketlerini takip etmek için, NASA teleskoplar, uydular ve daha fazlası gibi birçok yer ve gök tabanlı teknolojiyi kullanmıştır.

Asteroit gerçekleri

NASA’ya göre, şu anda 1278661 adet bilinen asteroit bulunmaktadır. Tüm bu asteroitler boyutlarına göre değişir, en büyükleri 329 mil (530 kilometre) çapında ve 33 fit (10 metre) genişliğinde olanlardan daha küçüktür. Asteroitler üç kategoriye ayrılır – Ana Asteroid Kuşağı, Troylular ve Yakın Dünya Asteroidleri. Yakın Dünya asteroitleri Dünya’nın yanından geçen yörüngelere sahiptir.

Görüldüğü gibi, uzayda pek çok nesne var ve bilim insanları bu nesneleri yakından takip ediyorlar. Her ne kadar bu asteroit Dünya’ya tehlikeli gözükmemiş olsa da, NASA gibi kuruluşlar herhangi bir olası tehdit için hazırlıklı olmak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yorum yapın