Milli Gelişim İçin Yerli Takım Uyduları Göreve Hazır! Son Testler Tamamlanıyor.


Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri, 3. Test Uydusunu Yörüngeye Gönderiyor

Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri, takım uydularla IoT haberleşmesi ve yer gözlem hizmeti vermek amacıyla 3. test uydusunu yörüngeye göndermeye hazırlanıyor.

Türkiye, Uzay Teknolojilerinde Yerli ve Milli Adımlar Atıyor

Türkiye, yerli takım uydularla birlikte IoT (nesnelerin interneti) haberleşmesine ve yer gözlem hizmetine hazırlık yapıyor. Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri, uzay teknolojilerinin geliştirilmesi, üretilmesi ve uydu servislerinin sağlanması amacıyla kurulmuştur. Takım uydu çalışmaları kapsamında fırlatılan ikinci uydusu Connecta T1.2 ile özçekim görüntülerini paylaşmasının ardından 3. uydusunu fırlatacak. Söz konusu uydu Connecta T2.1, yüksek çözünürlüklü çok bantlı yer gözlem kamerası ile görüntüleme testleri yapacak.

Uydularla Nesnelerin İnterneti ve Makinelerin Haberleşmesi Sağlanacak

Plan-S Mühendislik ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay, yeni uzay bakış açısıyla, özellikle kırsal alanda, karasal haberleşmenin yoğun olmadığı kesimlerde, nesnelerin interneti ve makinelerin haberleşmesini alçak dünya yörüngesi uydularıyla sağlamak için Temmuz 2021’den bu yana faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Uydularla Yer Gözlem Konusunda Faaliyetler Yürütülecek

Temel faaliyet alanlarının uydu takımı oluşturmak olduğunu vurgulayan Gümüşay, aynı zamanda yer gözlem konusunda da faaliyetler yürüttüklerini ve bu kapsamdaki geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Uydunun Özellikleri

Uydunun üzerinde yüksek çözünürlüklü, çok bantlı bir yer gözlem kamerası bulunmaktadır. Uydunun 11 Nisan’da fırlatılması bekleniyor.

2024 Planları

Önümüzdeki kısa vade planlarının 2024 içerisinde IoT konusunda bir test uydusu daha göndermek olduğunu belirten Gümüşay, 2024 sonuna geldiğimizde takım uyduların ilk uydularını yörüngesine gönderip, Türkiye’nin yakın coğrafyasını kapsayacak şekilde IoT haberleşme hizmetlerini vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Kullanıcı Segmenti

İşin uzay segmenti yanında yer ve kullanıcı segmenti de oldukça önemlidir. Yer tarafında IoT cihazlarının doğrudan uyduya bağlanabileceği IoT modülü adını verdiğimiz cihazların geliştirme faaliyetleri devam etmektedir. Bu cihazlar, kullanıcıların ekipmanlarına entegre edilebilecek oldukça küçük modüler cihazlar olacaklardır.

Uydudan Elde Edilen Verilerin Kullanım Alanları

Uydudan elde edilen veriler, birçok sektörde kullanılabilir. Örneğin, bir maden işletmesinde karasal haberleşme ağında söz etmek mümkün değildir, fiber hat çekmek ya da baz istasyonu kurmak çok maliyetlidir. Bu noktada uydudan haberleşme ya da uydudan IoT haberleşmesi çok ön plana çıkar. Bu tür noktalarda çok işe yarar. Kişisel kullanım olarak örneğin bazı ekstrem sporlarda sporcuların takip edilmesi, sağlık durumlarının izlenmesi olabilir. Çok yakında bir deprem felaketi yaşandı. Bu tür felaket durumlarında, karasal haberleşme ağlarının tahrip olduğu yangın, sel gibi durumlarda en azından afete müdahale eden ekiplerin haberleşmesi, koordinasyonunun sağlanması, konumlarının paylaşılması ihtiyaçlarının kısa mesajlarla iletilmesi konusunda IoT hizmetleri hayatımızda ciddi yansıma bulacaktır.

FAQs

1. Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri hangi amaçla kurulmuştur?

Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri, uzay teknolojilerinin geliştirilmesi, üretilmesi ve uydu servislerinin sağlanması amacıyla kurulmuştur.

2. Uyduların özellikleri nelerdir?

Uyduların üzerinde yüksek çözünürlüklü, çok bantlı bir yer gözlem kamerası bulunmaktadır.

3. U

Yorum yapın