“Polestar 4, arka camı olmayan oyun aracına dönüştü!”

Yeni Polestar 4, sonunda beklenen tanıtımını gerçekleştirdi. Şanghay Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan araç, fastback crossover stili gövde şekliyle dikkat çekiyor. Polestar 4, özellikleriyle neler sunuyor? Yeni Polestar 4, markanın daha önce tanıttığı Polestar Precept konseptinden ilham alıyor. Ön tarafa baktığımızda T formu oluşturan iki parçalı LED farlar hemen göze çarpıyor. Aerodinamik verimlilik adına burun kısmı alçak şekilde tasarlanan modelin merkez hava girişi ve kenarlardaki dikey hava kanalları da tasarımdaki dinamizmi destekliyor. Alt bölümlerdeki siyah detaylarla crossover stilini destekleyen yeni Polestar 4’ün yan tarafında krom çerçeveler, güçlü omuz çizgisi, gizli kapı kolları ve çift renkli tasarıma sahip büyük jantlar mevcut.

İç tasarımda bolca sürdürülebilir malzeme kullanılmış olması dikkat çekiyor. Bu alandaki kilit özellikler ise 10.2 inç dijital gösterge, 14.7 inç head up display ve Android Automotive OS’dan güç alan 15.4 inç dokunmatik multimedya sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Polestar 4’te farklı motor konfigürasyonları mevcut fakat hepsinde 102 kWsa kapasiteli batarya paketi standart. Giriş seviyesinde yer alan Long Range Single Motor versiyonunda 272 hp güç ve 343 Nm tork üreten bir elektrik motoru arka tekerleklere güç veriyor. Bu versiyonda WLTP’ye göre 600 km menzil hedefleniyor. Menzilin birazını performans ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle takas etmek isteyenler için de Long Range Dual Motor versiyonu sunuluyor. Toplamda 544 hp güç ve 686 Nm tork üreten iki e-motordan güç alan bu versiyonda menzil 560 km’ye düşüyor.

Polestar 4’te Mobileye kaynaklı SuperVision gelişmiş sürücü asistan sistemi kullanılıyor. 12 kamera, bir radar, 12 ultrasonik sensör ve sürücü durumu izleme sisteminin standart olarak sunulduğu paket haricinde bir de sinyal verilmesi durumunda otomatik şerit değiştirme fonksiyonunu da içeren Pilot paketi de opsiyon listesinde bulunuyor. Yeni elektrikli model, Geely’nin Çin’deki Hangzhou Bay fabrikasında üretilecek ve Kasım ayında Çin’de satışa sunulacak. 2024’ün ilk çeyreğinde ise Avrupa dahil diğer pazarlara açılacak. Polestar 4 fiyatının Avrupa’da yaklaşık 60 bin dolar olacağı belirtiliyor.

Yorum yapın