Rapor, dünya finans teknolojileri arasında en yüksek brüt kar büyümesini korurken giderleri kontrol altında tutmak için Paytm’i gösteriyor. Başlık hakkında bilgi vermeyin.

Hollanda merkezli ödeme danışmanlık firması Flagship Advisory Partners’ın bir raporuna göre, Hindistan’ın QR ve mobil ödeme öncüsü Paytm, masraflarını kontrol altında tutarken, dünya genelindeki birçok fintech şirketi arasında brüt karında en yüksek büyümeyi kaydedenler arasında yer alıyor. Rapor, Paytm’nin brüt karının 2021 ile 2022 yılları arasında %200’den fazla büyüdüğünü, işletme masraflarının ise sadece %60 arttığını vurguluyor.

Paytm, işletme masraflarındaki büyüme hızına karşı brüt kar büyümesi kaydeden az sayıda global şirketler arasında yer alıyor. Bu, Paytm’nin kaynaklarını optimize ederek işini hızla ölçeklendirebilme yeteneğini gösteriyor.

Paytm’in kurucusu ve CEO’su Vijay Shekhar Sharma da rapora tepki gösterdi. Şirketin Q3 kazançları çağrısında, son iki yıldaki para kazanmaya odaklanmanın, Paytm’nin karlılığını artırırken büyümeye sürekli yatırım yapabilmesine izin verdiğini söyledi. Sürdürülebilir kar elde etme trendinin devam edeceğini ekledi. Şirket, çekici büyüme ve para kazanma fırsatları gördüğü alanlara yatırım yapmaya devam ettiğini açıkladı. Bu, kullanıcı edinimi için pazarlama yatırımları yapmak ve satış ekiplerine yatırım yaparak tüccar tabanını ve abonelik hizmetlerini artırmak gibi alanları içeriyor.

Paytm’in dolaylı masrafları (ESOP maliyeti hariç) son üç çeyrekte sabit kaldı ve çeyrekte 1.016 crore olarak gerçekleşti, yıllık %20 büyüme kaydetti. Dolaylı masraflar, Q3’te gelirin %49’u seviyesine düşerek, bir yıl önceki %59 seviyesinden düştü.

Bu arada, şirketin geliri Q3’te %42 artarak 2.062 crore’ye yükseldi, çeyrekte UPI teşvikinin kaydedilmediği halde. Paytm, karlılığa katkıda bulunan kaliteli gelirlerle büyümeyi hedeflemeye odaklandığı için, Q3’te ilk kez işletme karı kaydetti. Paytm’nin ESOP maliyeti öncesi EBITDA’sı, bir önceki yıla göre 424 crore artarak 31 crore olarak gerçekleşti. Sharma, bu kilometre taşının, büyüme fırsatlarını gözden kaçırmadan ve tüm uygunluklar ile risk faktörlerini sıkı bir şekilde izleyerek elde edildiğini söyledi.

Q4 FY23 için Paytm’in işletme performansı güncellemesine göre, ortalama aylık işlem yapan kullanıcıları (MTU) 90 milyon olarak kaydedildi. Şirket, çeyrekte 1 milyon artışla 6.8 milyon cihazın yerleştirilmesiyle offline ödemelerde liderliğini güçlendirdi.

Yorum yapın