“Rimac Nevera, 23 hız rekoru kırarak oyuncuları şaşırtıyor!”

Hırvatistan merkezli Rimac Automobili tarafından üretilen elektrikli hiper otomobil Nevera, Almanya’daki ‘Automotive Testing Papenburg’ tesislerinde yapılan testlerde tam 24 saat içinde 23 farklı hız rekoru kırdı. Rimac Nevera, sadece 1,81 saniyede 0-100 km/s hıza ulaşarak farklı rekorlara imza atmıştı. Şimdi ise Michelin Cup 2 R lastikler ile yine sınırları zorlayan Nevera, 0’dan 400 km/s hıza 21,31 saniyede ulaşarak 23 yeni rekor kırdı.

Rimac Nevera, her tekerlek için bir tane olmak üzere dört bağımsız elektrik motorundan güç alıyor. Bu motorların her biri, 900 Nm tork ve 470 kW güç üretirken, toplamda 120 kWh pil kapasitesiyle 1.914 beygir gücü ve 2.360 nm tork elde ediliyor. Kaputun altında ise tek bir şarjla 480 km’nin üzerinde menzil kapasitesi ve 20 dakikadan daha kısa sürede %0’dan %80’e şarj imkanı sunuyor.

Rimac Nevera, 2 milyon doların üstünde bir satış fiyatına sahip. Geçtiğimiz yıl Rimac, Porsche’nin de yardımıyla ünlü otomobil markası Bugatti’yi VW’dan devraldı. Bu bağlamda Hırvat üretici, hiper otomobil pazarının iddialı oyuncularından biri konumunda diyebiliriz.

Elektrikli araçların geleceği hakkında yapılan tartışmalar devam ederken, Rimac Nevera gibi hiper elektrikli araçlar da rekabetin giderek arttığı bir ortamda dikkat çekiyor. Hız ve performans gibi konularda farklı rekorlar kıran Rimac Nevera, geleceğin elektrikli otomobil teknolojileri açısından da önemli bir örnek teşkil ediyor.

Yorum yapın