“SpaceX Starship roketi için yeni test tarihi açıklandı!”

Tam Boyutta Gör İnsanlığın şimdiye kadar yapmış olduğu en güçlü roket Starship, yeni test uçuşu için geri sayıma başladı. Pazartesi günü için belirlenen test uçuşu, Super Heavy birinci aşama güçlendiricisindeki donmuş bir valf nedeniyle iptal edilmişti. SpaceX şimdi ise yeni test uçuşu için tarih verdi. Yeni test tarihi belirlendi ve Starship, 20 Nisan Perşembe günü Starbase’den fırlatılacak.

Starship’in son denemesi bir valfte meydana gelen arıza sonucunda fırlatmaya 40 saniye kala iptal edilmiş olsa da Perşembe günün gerçekleşmesi planlanan görevin başarılı olması garanti değil. Starship yeni bir roket ve ertelemelerin, arızaların olması doğal. Ancak, eğer her şey yolunda giderse Starship, yörünge test uçuşunu gerçekleştirerek önemli bir kilometre taşını arkada bırakacak.

Starship, 33 Raptor motoruyla çalışan Super Heavy birinci aşama fırlatıldıktan yaklaşık sekiz dakika sonra Meksika Körfezi’ne iniş yapacak. Bu arada Starship’in üst aşaması, kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra Hawaii yakınlarındaki Pasifik Okyanusu’na dalış yapmadan önce Dünya’yı neredeyse tam tur dönecek.

SpaceX, test görevini Türkiye saati ile 15:15’te başlayacak olan YouTube canlı yayını ile milyonlara sunacak. Fırlatma ise saat 16:28’de gerçekleşecek. NASA, Mars kaşifi Curiosity’in yazılımını güncellediği şu günlerde Starship’in test uçuşu, uzay çalışmalarına dair umutları tazeleyen bir gelişme olarak kaydedildi.

Starship’in test uçuşunu heyecanla bekliyoruz ve başarılı bir roket denemesi için SpaceX’i destekliyoruz.

Yorum yapın