Specialized Globe Haul ST İncelemesi: Bu Yük Bisikleti Her Yönüyle Bir Kazanan

Globe Haul ST: Şık ve Kullanışlı Elektrikli Bisiklet

Globe Haul ST’yi gören herhangi bir ebisiklet tecrübesi olan kişi öncelikle bisikletin görüntüsüne dikkat çekecektir. Specialized, muhteşem boya renklerine sahip olmasının yanı sıra Globe Haul ST’yi şık mat siyah bir renge sahip yapmış. Bu bisiklet, öncü bir elektrikli bisiklet üreticisi olan VanMoof tarafından üretilen step-through bir VanMoof’a benziyor. Ancak VanMoof, Covid-19 pandemisi sırasında büyük bir patlama yaşadıktan sonra iflasını ilan etmişti.

Akıllı bir elektrikli bisikletin fikrini gereğinden fazla abartılı buluyorum. VanMoof’un kısa bir test sürüşü sırasında, bisikletin garajımızdan geçtiğimde beni ve ailemi duyduğunda sürekli olarak uğraşmak zorunda kaldım. Ancak VanMoof’un başarısı, açıkça teknik görünmeyen bir bisiklete gerçekten ilgi duyan birçok insan olduğunu gösterdi. Eğer VanMoof’un yokluğunda minimalist, Avrupa esintili bir günlük kullanım bisikleti arıyorsanız, Globe Haul ST’yi tereddüt etmeden tavsiye ederim.

Bu, Specialized’ın ilk e-kargo bisikleti ve oldukça harika bir bisiklet. Bir ay boyunca Portland, Oregon’da ailem ve tüm ekipmanımı taşımak için kullandım. Bir aile bisikleti olduğu için herkesin görüşünü almak zorundayım – bu bisiklet, eşim, 6 yaşındaki oğlum ve 8 yaşındaki kızımın tercih ettiği bisiklet. Adeta VanMoof ve kendi Tern GSD’miz (8/10, WIRED Tavsiye Ediyor) bir bebek yapmış gibi. Üstelik daha uygun fiyatlı.

Yıldız Gücü

Globe Haul ST’nin alüminyum step-through bir çerçevesi var ve ayarlanabilir bir sele borusu, 4’5 “ile 6’4” boyunda binicilere uyum sağlayabiliyor. Ayarlaması hızlı ve kolay. 5’10 “eşim bisikleti kullanıp garaja koyduktan sonra birkaç kez çıkardım ve hızla kendi 5’2” boyuma uygun hale getirebildim.

Özel yapım Globe 700 watt arka motoru ve harici 772 WH çıkarılabilir bir bataryası var. Bu batarya IPX7 sertifikasına sahip, yani yağmurda bisiklete binerken herhangi bir uyarı almanız gerekmez. Motor oldukça güçlü. Büyük batarya, rafa değil de çerçeğin altına monte edilmiş olması sayesinde, dik yokuşlarda hızlanırken dengesiz hissettirmiyor. Ayrıca akustik bisikletlerle pedala ne kadar az güç uyguladığımı göstermek için Taylor Swift şarkılarına oburca eşlik ederken dikkat çekiyorum.

Menzil çok geniş. Belirtilen menzil 60 mil. Şu anda bisikletle sadece mahallemizde çocuklarımı ve kendimi gezdirerek 40 mil yol yaptığımı gösteren sayaç, bataryanın yarısından fazlasının dolu olduğunu gösteriyor. Bir ay geçti ve bisikleti iade ettiğimde Specialized’ın bataryanın yüzde 30 seviyesinin altına düşmesini istediği için 15 ila 20 mil arası bir mesafede daha kullanmam gerekecek.

Specialized’ın elektrikli bisikletleriyle ilgili en kötü/iyi taraf, bu bisikletlerin bisiklet yapmayı seven insanlar için tasarlanmış olmasıdır. Bunlar sadece küçük elektrikli motosikletler değil. Turbo Tero X (8/10, WIRED Tavsiye Ediyor) size nasıl daha iyi bir bisiklet sürücüsü olmanız gerektiğini öğretmeye çalıştığı gibi, Globe Haul ST de size en az çabayı harcamanızı istiyor. Ben tembelim, hava sıcak ve 95 derecelik güneşte çocukları ve eşyaları taşıyorum – beş yardım seviyesi ve dokuz vitesim olsa da, şu anda mümkün olduğunca az pedallamak istiyorum. En düşük viteste bile en yüksek yardım seviyesinde sadece 10 mil/s hıza kadar çıkabiliyorum, eğer gaza basmazsam.

Arayüzü kullanması çok kolay ve sezgisel. Sol elle kullanılan bir gaz kolu ve sağda açma/kapama düğmesi bulunan temel bir LED ekranı var. Ön farı, 1.500 lümene kadar çıkan çoklu modlara sahip ve arkadaşlarınızı kazara aydınlatmamak için dikkatli olmanızı öneririm. Manevra kabiliyeti yüksek, kompakt 20 inç çoklu zemin lastikleri sayesinde çakıl yolları kesmek istediğimde de rahat hissettim. Tektro hidrolik disk frenleri de iyidir.

Ekstralar

Harika aksesuarlar, sürüş deneyimini çok daha kullanışlı ve eğlenceli hale getirir. Her zaman Tern’in özel aksesuarlarının en iyisi olduğunu düşünmüşümdür, ancak Globe’un birçok şık ortağıyla şaşırtıcı bir dizi aksesuara sahip. Örneğin, özel açık yan çantalar, ön ve arka adaptörlerle birlikte geliyor ve adaptör,

Yorum yapın