Spotify kullanıcılarının en büyük beklentileri Gen Z dinleyicileri sayesinde: – Müzik keşfi deneyiminin geliştirilmesi ve daha fazla çeşitlilik sunulması – Önerilen şarkılar ve çalma listelerinin daha kişiselleştirilmiş olması – Sanatçılarla daha etkileşimli bir deneyim yaşanması ve onlarla daha yakın bağlantı kurulması – Yeni ve yükselen sanatçıların keşfedilmesi ve desteklenmesi – Müzikle ilgili içeriklerin daha fazla paylaşılması ve paylaşımın teşvik edilmesi – Podcast ve diğer sesli içeriklerin çeşitlendirilmesi ve daha erişilebilir hale getirilmesi – Müzik endüstrisindeki sosyal adaletsizliklere dikkat çekilmesi ve değişim taleplerinin desteklenmesi – Yeni teknolojilerin kullanılarak müzik dinleme deneyiminin geliştirilmesi – Kullanıcı geri bildirimlerinin dikkate alınması ve uygulamada gerekli iyileştirmelerin yapılması.

Spotify Teknoloji AŞ, İsveçli ses akışı platformu, ikinci çeyrek sonuçlarında analist beklentilerini aşarak toplam aktif kullanıcı sayısını %27 artırarak 551 milyona yükseldi.

Şirket, tüm bölgelerde ve genç Gen Z dinleyiciler arasında güçlü bir büyüme olduğunu belirtti.

Premium aboneleri ise şirketin açıklamasına göre %17 artışla 220 milyona yükseldi. Bu, Bloomberg tarafından derlenen analist tahminlerinin 217,1 milyon ortalama değerinin üzerindeydi. Gelir ise 3,18 milyar euro olarak beklentilerin biraz altında kaldı.

Şirketin düzeltilmiş işletme kaybı 112 milyon euro oldu ve bu, analistlerin 127,4 milyon euro kayıp beklentisini aştı.

Şirket, üçüncü çeyrek için 572 milyon aktif kullanıcı ve bunlardan 224 milyonunun premium abone olacağını tahmin etti. Şirket, bu dönem için 3,3 milyar euro satış bekliyor.

Ana İçgörüler

Pazartesi günü, şirket, ABD’de piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez fiyatlarını artırdı. Standart premium planı artık Spotify’ın ana rakipleri olan Amazon Music ve Apple Music ile aynı fiyat olan 10,99 dolara mal oluyor.

Spotify, Haziran ayında, öncelikli olarak podcast bölümünde olmak üzere, personelinin %2’sini çıkarttı ve stratejisini özel yayınlardan geniş dağıtıma çevirdi. Şirket, reklam işini büyütmeye ve daha fazla dinleyiciye ulaşmaya odaklanmak için bunu yaptı.

Şirket, daha pahalı abonelik seviyeleri ve gayrimenkul alanını azaltarak maliyetleri de azaltmayı planladı.

Piyasa Tepkisi

Hisse senetleri, New York’ta piyasaların açılmasından önce %3,7 arttı. Ancak pazartesi günü %4,7 düşüş yaşadı, yıl başından bu yana ise değeri ikiye katlandı.

Spotify, birçok ülkede premium planlar için fiyatları artırdı

(Reuters) – Spotify Technology, müzik akışı şirketi, birçok ülkede, ABD ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere, premium planlar için fiyatları artırdı ve belirsiz bir ekonomide karlılığı artırmayı hedefliyor.

Bu hareket, Spotify’ın ABD planları için 1 dolarlık bir fiyat artışına neden oldu. Premium tekli plan artık 10,99 dolardan başlarken, ikili plan 14,99 dolara, aile planı 16,99 dolara ve öğrenci planı 5,99 dolara mal oluyor.

Spotify, son aylarda yatırımlarla büyüttüğü podcast birimini yeniden yapılandırma ve yüzlerce kişiyi işten çıkarma gibi adımlarla marjları artırmaya çalıştı.

Fiyat artışları, kullanıcı büyümesine öncelik veren yılların ardından, hem ses hem de video akış hizmetlerinin artan yatırımcı baskısı altında karlılığı artırmak için.

Apple ve Amazon.com’un yanı sıra Tidal gibi rakip hizmetler bu yıl fiyatlarını artırdı. YouTube da geçen hafta ABD’de aylık ve yıllık premium planları için abonelik hizmetinin başlatıldığı 2018 yılından bu yana ilk kez fiyatları artırdı.

Spotify, fiyatları 2023 yılında artıracağını Nisan ayında belirtmiş ve geçen yıl 46 ülkede fiyatları artırmıştı.

Yorum yapın