Tesla’nın cirosu düşüşte! İşte yılın ilk raporu

Tesla, 2023’ün ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Elektrikli araç üreticisi, gelir ve kar elde etmek yerine agresif fiyat indirimleriyle talebi canlandırmayı hedeflemişti ve bu stratejisi sayesinde hedeflerine ulaşmayı başardı. Ancak, net gelirlerinde önemli derecede bir düşüş yaşandı. Tesla’nın ana segmenti olan otomotiv geliri geçen yıla göre yüzde 18 artarak 19.96 milyar dolara ulaştı. Enerji çözümlerinden elde edilen gelir yıllık bazda yüzde 148 artışla 1.52 milyar dolara, servis ve diğer hizmetlerinin geliri ise yüzde 44 artışla 1.83 milyar dolara yükseldi. Toplam gelir yüzde 24 artarak 23.3 milyar dolar olarak kaydedilirken, net gelir yüzde 24 düşerek 2.51 milyar dolara geriledi.

Tesla’nın agresif fiyatlandırma stratejisi sayesinde ilk çeyrekte 440,808 araç üretildi ve 422,875 adet teslim edildi. Bu rakamlar, şirket tarihi için yeni bir rekor anlamına geliyor. Satılan araçların 412 bin kadarı Model Y ve 3 araçlarından gelirken yaklaşık 10 bin kadarı Model S ve X tarafından satıldı. Tesla ayrıca bu çeyrekte yüzde 40 artışla 46 MW güneş enerjisi devreye aldı. Enerji depolama tarafındaysa toplam kapasite önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 360 artarak 3.89 GWh seviyesine yükseldi.

Düşen net gelirleriyle ilgili olarak, Elon Musk, belirsiz makroekonomik ortama bağlı olduğunu belirtti. Musk, ekonomide 12 ay boyunca “fırtınalı hava” beklediğini söylerken, Fed’in faiz oranlarını her yükselttiğinde, bu bir otomobilin fiyatındaki artışa eşdeğer olduğunu vurguladı. Tesla son olarak, Model Y’nin hem Avrupa’da hem de ABD’de en çok satan araç olduğunu ve Supercharger istasyon sayısının 4,947 olduğunu açıkladı.

Yorum yapın