“Türk Telekom’un Teknolojisi Oyun Engellerini Kaldırıyor!”

Tam Boyutta Gör

Türk Telekom, 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Dünya Engelliler Haftası kapsamında engellilere yönelik geliştirdiği teknolojiler hakkında açıklama yaptı. Şirket, Günışığı Projesi, Sesli Adımlar ve Telefon Kütüphanesi projelerine dikkat çekti.

Günışığı Projesi kapsamında görme kaybı bulunan çocukların akranları ile birlikte aynı sınıfta eğitim görmesini kolaylaştırmak için TahtApp adlı bir uygulama geliştirildi. Bu uygulama sayesinde tahtaya yazılan yazılar tablet bilgisayar üzerinden görülebiliyor ve az gören çocuklar tahtadaki yazıları önlerindeki tabletten kolaylıkla takip edebiliyorlar. Türk Telekom, gelecek sene 11 ilde 24 okula daha TahtApp kurmayı planlıyor.

Türk Telekom’un ana destekçisi olduğu İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM), görme ve işitme engellilerin rahatlıkla AKM’yi gezebilmesi için Sesli Adımlar uygulaması hayata geçirildi. Bu uygulama ile AKM’nin tüm girişlerine, sinema, kütüphane, sergi salonu, restoranlar, kafeler ve Türk Telekom Opera Salonu’na sesli ve görsel yönlendirme sağlanıyor. Böylece engelli sanatseverler AKM’de erişilebilir sanat deneyimi yaşıyorlar.

Telefon Kütüphanesi ise engellilerin yaşamını kolaylaştıran bir diğer projedir. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar, 50 kategoride 3 binden fazla sesli kitap ve dünyaca ünlü 50 sesli betimlemeli tabloya mobil telefonları aracılığıyla rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Telefon Kütüphanesi ayrıca ücretsiz sunduğu İlaç Barkodu Okuma ve Para Tanıma fonksiyonlarıyla da engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Engelli bireylerin eğitimden sanata kadar bilgiye eşit şartlarda erişebilmesi adına teknolojik çözümler sunmaya ve hayatın her alanında teknolojiyi faydaya dönüştüren çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. İnsanı odağımıza alan vizyonumuz doğrultusunda engelleri kaldıran projelerimizle Türkiye’ye değer katıyoruz” dedi.

Yorum yapın