Uzun Covid Tedavileri Arayışı Umut Verici Bir Döneme Giriyor | WIRED

Üç yıl sonra pandemi çılgınlığı bir mırıltıya dönüştü. Gece kulüplerinde birbirimize terler döküyoruz, doğum günü mumlarını söndürüyoruz ve sıkı el sıkışmaları paylaşıyoruz. Aşılar ve tedaviler sayesinde Covid-19, hala var olsa da, çoğu insan için günlük bir tehdit olarak azaldı.

Ancak, Covid enfeksiyonundan sonra devam eden gizemli ve yaşamı sınırlandıran hastalık olan uzun Covid için aynısını söylemek mümkün değil. Milyonlarca insan için durumları hala aynı. Stanford Üniversitesi Post-Akut Covid-19 Sendrom Kliniği’nin kodirektörü Linda Geng, “Hastaları tedavi etmeye yardımcı olacak herhangi bir araçlarımız yok” diyor. Uzun Covid’e sahip kaç kişi olduğuna dair tahminler değişse de, nüfusu yaklaşık Fransa nüfusu kadar olan yaklaşık 65 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor.

Pandeminin üç yılına yakın bir süre sonra, uzun Covid’in ne olduğuna dair bir fikir birliği oluşmaya başladı. Ve ortaya çıkan şey, büyük bir şemsiye altında yer alan bir sürü hastalık olduğu. Tek bir bozukluk yerine, muhtemelen bir smorgasbord hastalığıdır. Bu da muhtemelen tek bir tedavi yöntemi olmayacağı anlamına gelir.

Sizin için uzun Covid’yi tetikleyen şey, başkası için tetikleyen şey olmayabilir. İmmün sisteminizin vücudunuzu saldırarak özelleştirme adı verilen bir olguyla vücudunuza saldırdığı bir teori var. Başka bir teori, virüs parçacıklarının ilk enfeksiyondan uzun süre sonra vücudunuzda asılı kalması ve bağışıklık sisteminizin yorulana kadar çalışması nedeniyle olabilir. Başka bir teori de, SARS-CoV-2’nin belirli organlara veya dokulara uzun süreli hasar vermesidir. Belki de Covid enfeksiyonu, mononükleoz nedeni olan Epstein-Barr virüsü gibi vücudunuzun önceden karşılaştığı latent virüsleri yeniden canlandırır.

Tüm bu teorilerin destekleyen bazı kanıtları var ve karşılıklı dışlayıcı olmayabilir. Bazı insanlar için bu şeyler aynı anda olabilir. Uzun Covid’in farklı nedenlere sahip olması, semptomların çeşitliliğini açıklamaya yardımcı olabilir. Semptom sayısı 200’e kadar var.

Bu temel üzerinde araştırmacılar, uzun Covid’i hafifletebilecek tedavileri deneyerek aynı anda belirli hipotezlere ağırlık vermeye ve bulanık koşulu açmaya çalışıyorlar. Geng, “Gerçek şu ki, böyle bir aciliyet var, bu şeyleri aynı anda yapmamız gerekiyor” diyor. “Gemiyi yelken açarak inşa ediyoruz, ama insanlara yardım etmeliyiz.”

Ancak semptomların karmaşıklığı klinik deneyleri tasarlamayı daha zor hale getiriyor. Her insan her semptomu deneyimlemez ve bunlar şiddet ve süre açısından farklılık gösterebilir. Ayrıca, uzun Covid’i nasıl tanımlayacağımıza dair bir fikir birliği yoktur. San Francisco’daki California Üniversitesi’nde bir doktor ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Steven Deeks’e göre, “Büyülü bir biyobelirteç yok, x-ray yok, test yok.” Bu nedenle, bir klinik deneyde kimin yerleştirileceğini belirlemek zordur. Şu anda, uzun Covid teşhisi, semptomların başka bir nedenle açıklanamayacağını belirlemekle çalışır. Ancak, araştırmacılar ilerlemeye devam ediyorlar.

Yorum yapın