“Yeni Oyun Platformu Geliyor: Rekabet Kızışıyor!”

Tam Boyutta Gör

Dünyanın önde gelen yarı iletken üreticilerinden MediaTek, otomotiv endüstrisine giriş yapmak için hazırlıklarını tamamladı. Xiaomi, Nvidia ve Qualcomm gibi devlerin ardından pazara adım atan Çinli üretici, bugün Dimensity Auto platformunu duyurdu.

Elektronik devleri ile otomotiv dünyası arasındaki sınırların her geçen gün azaldığı bir gerçek. Bu noktada Nvidia, en iyi ADAS yongalarından bazılarını sunarken, Xiaomi ilk elektrikli arabası üzerinde çalışıyor ve Qualcomm’un Snapdragon platformu bazı araçlarda yerini almış durumda. Şimdi de MediaTek, Dimensity Auto ile pazara yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Dimensity Auto, yapay zeka ve 3nm üretim sürecini temel alan Dimensity Auto Cockpit, Dimensity Auto Connect, Dimensity Auto Drive ve Dimensity Auto Components gibi birkaç ana bileşene ayrılıyor. Bu bileşenler arasından en dikkat çekeni, dünyanın en hızlı akıllı kokpiti olarak lanse edilen Dimensity Auto Cockpit. 120 Hz yenileme hızına sahip birden fazla HDR 8k ekranı destekleyen bu çözüm, eksiksiz bir akış ve kod çözme paketi sunuyor.

Dimensity Auto Connect ise araç içi bağlantılardan sorumlu olacak. 5G NTN teknolojisi ve 5G RedCap ile gelen bu çözüm, Wi-Fi 7, birden fazla Bluetooth bağlantısı desteği ve coğrafi konum belirleme için GNSS desteği sunacak.

Son bileşenler Dimensity Auto Drive ve Dimensity Auto Components ise otonom sürüş için geliştirmeler ve son teknoloji güncel bileşenlerin rekabetçi fiyatlarla tedarik edilmesine olanak tanıyacak.

Mediatek’in bu hamlesi, otomotiv endüstrisindeki rekabeti arttırırken, şirketin bütçe dostu cep telefonlarından küresel bir teknoloji devi ve otomotiv tedarikçisi haline gelmesi gerçekten şaşırtıcı.

Yorum yapın