Türk tiyatro ve sinema oyuncusu Yılmaz Gruda, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda, sağlık sorunları nedeniyle hayata gözlerini kapadı. Ünlü sanatçının menajeri Tümay Özokur, acı haberi duyurdu. Yılmaz Gruda, böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle Özel Güngören Hastanesi’nde bir süredir tedavi görüyordu.

Yılmaz Gruda, İstanbul’da doğmuş ve Ankara Ticaret Lisesinde eğitim görmüştür. Devlet memuru olarak çalışırken yazdığı şiirler, 1950’li yıllarda çeşitli dergilerde yayımlanmıştır. Oyunculuk kariyeri ise Cep Tiyatrosu’nda başlamış ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda devam etmiştir. Ayrıca sahnelerden uzaklaşarak muhasebecilik yapmış ve Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetmiştir.

Yılmaz Gruda’nın özel yaşamı da dikkat çekicidir. Üç kez evlenen sanatçının ilk evliliği Tolga Tiğin ile gerçekleşmiş, ikinci evliliği ise Türk sinemasının efsane isimlerinden Ayşen Gruda ile olmuştur. Son evliliği ise Türkan Gruda ile yapılmıştır.

Yılmaz Gruda’nın tiyatro oyunları da büyük ilgi görmüştür. Son oyunu “Evliliğin Halleri” olup, diğer oyunları arasında “Onlar ki… Kuvayi Milliye Destanı”, “Gülmeye Geldik Dünyaya”, “Biz Bize Benzeriz” ve “Frankenstein” yer alır.

Sanatçının filmografisi de oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. En önemli filmleri arasında “Daha Çekecek miyim”, “Dokuz Dağın Efesi”, “İstanbul Macerası”, “Düşman Yolları Kesti” ve “Ölürüm de Ayrılamam” bulunur.

Yılmaz Gruda’nın ölümü Türk sanat dünyasını derinden etkilemiştir. 94 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü sanatçı, tiyatro ve sinema camiasında önemli bir yer edinmiştir.

– Yılmaz Gruda’nın neden öldüğü hakkında bilgi verir misiniz?
Yılmaz Gruda, sağlık sorunlarına bağlı olarak hayata veda etti. Yakalandığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar yaşamıştı.

– Yılmaz Gruda’nın tiyatro kariyeri hakkında daha fazla bilgi alabilir miyiz?
Yılmaz Gruda, Cep Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk serüvenini Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sürdürdü. Ayrıca Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti ve sahnelerden uzaklaşarak muhasebecilik yaptı.

– Yılmaz Gruda’nın filmografisi hakkında daha fazla bilgi alabilir miyiz?
Yılmaz Gruda, Türk sinemasında birçok önemli filmde yer aldı. “Daha Çekecek miyim”, “Dokuz Dağın Efesi”, “İstanbul Macerası” ve “Düşman Yolları Kesti” gibi filmler en çok bilinen yapımları arasındadır.

Yorum yapın