Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini terörle mücadeledeki tutumu nedeniyle veto etti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunan mevkidaşıyla ele aldığı düzensiz göç meselesinin ardından İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile bir araya geldi. Görüşmede, İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ele alındı. Fidan, Billström’e İsveç’in NATO üyeliği için terörle mücadelede somut adımlar atması gerektiğini söyledi. İki bakan, “Daimi Ortak Mekanizma” toplantısı sonrasında yeniden temas etmek üzere mutabakata vardı.

İsveç ile aynı dönemde üyelik başvurusu yapan Finlandiya geçtiğimiz aylarda NATO’ya kabul edildi. Türkiye, İsveç’in üyeliğini ise terör örgütleriyle arasına mesafe koymadığı için veto etti.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’de düzenlenen Göreve Başlama Töreni’ne katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ardından ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ana gündem maddesi İsveç’in NATO üyeliği oldu.

Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan NATO Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye son derece önemli bir NATO müttefikidir. İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki üçlü uzlaşıların altını çizmek istiyoruz. İsveç’in NATO üyeliği, İsveç’i daha güçlü yapacaktır ancak aynı zamanda NATO’yu ve Türkiye’yi de daha güçlü yapacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği hakkında şu şekilde konuştu: “Ülkemizin, sürecin ilerletilmesi hususundaki ilkeleri ve iyi niyetinin, artık daha net görüldüğü kanaatindeyim. Bu noktada sürecin nasıl ilerleyeceği, İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacaktır.”

Sıkça Sorulan Sorular:

– İsveç neden NATO üyeliği için Türkiye’nin veto etmesine sebep oldu?
İsveç, terör örgütleriyle arasına mesafe koymadığı için NATO üyeliği için Türkiye’nin veto ettiği ülkeler arasında yer aldı.

– İsveç’in NATO üyeliği nasıl ilerleyecek?
NATO Sekreteri Stoltenberg, İsveç’in NATO üyeliğinin İsveç’i ve NATO’yu daha güçlü yapacağını belirtti. İlerleyen süreçte İsveç’in atacağı somut adımlar, NATO üyeliği için belirleyici olacak.

– Türkiye’nin NATO’daki yeri nedir?
NATO Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin son derece önemli bir NATO müttefiki olduğunu vurguladı.

Yorum yapın