Yurt Dışı Seçmenler İstanbul Havalimanı’nda Oy Kullanmaya Başladı: İkinci Tur Seçim Süreci Detayları!

Yurt dışında oy kullanacak vatandaşlarımız, İstanbul Havalimanı’nda sandık başına geçti. İlk turda oy kullananların adresleri geçerli olacak. Yurt dışı seçmenler, pasaport ve kimliklerini ibraz ederek, İstanbul Havalimanı’nda oy kullanabilecekler. Oyların tamamı 28 Mayıs’ta sayılacak. İşte yurt dışında oy kullanma süreci hakkında tüm detaylar…

Türkiye’nin en büyük sınır kapısı olan İstanbul Havalimanı’nın dış hatlar terminalinde, geliş ve gidiş katında belirlenen iki alana toplam 12 sandık konuldu. Sandık kurulu üyeleri, oy verme işleminden önce yemin etti ve ardından zarf ve pusula sayımı yaptı. Yurt dışı seçmenler, 08.00’dan itibaren pasaport ve kimliklerini ibraz ederek, oylarını kullandı. Yurt dışı seçmenler, başta İstanbul Havalimanı olmak üzere gümrük kapılarında 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek.

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi, 24 Mayıs Çarşamba günü tamamlanacak. Kullanılan oylar Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçaklarıyla diplomat kuryeler eşliğinde İstanbul Havalimanı’na getirilecek ve burada 7 kilitli kapının bulunduğu odada muhafaza edilecek. Toplanan oylar daha sonra karayoluyla Ankara’ya gönderilecek. Yüksek Seçim Kurulu, 3 milyon 423 bin 759 kayıtlı yurt dışı seçmenin sınır kapıları ve yurt dışı temsilciliklerde oy kullanabileceğini açıkladı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için ikinci turda kullanılan seçmen adresleri geçerli olacak. En çok Türk seçmenin bulunduğu Almanya’da 13 konsolosluk bölgesinde saat 8.00 ile 23.00 arasında sandığa gidilebilecek. Diğer 4 seçim merkezinde ise oy verme saatleri 9.00 ila 21.00 olacak. 29 Mayıs 2005 tarihinden önce doğmuş olanlar, yani ilk turdan sonra 18 yaşını dolduranlar, ikinci turda oy kullanabilecek.

Tüm oylar 28 Mayıs’ta sayılacak. Yurt dışındaki oyların Türkiye’ye getirilmesi ise birinci turdaki süreçle benzer olacak. Diplomatik kurye beraberinde Türkiye’ye getirilecek oylar, 28 Mayıs tarihinde Türkiye’de sandıkların kapanmasının ardından diğer oylarla birlikte sayılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında oy kullanma süreci başladı. Çin’de yaşayan Türk vatandaşları yerel saatle 08.00’den itibaren Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği ile Şanghay, Guangzhou ve Hong Kong’daki başkonsolosluklarda sandığa gitmeye başladı. Oy kullanma işlemi yarın saat 22.00’ye kadar devam edecek. Azerbaycan’daki Türk vatandaşları ise Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği, Nahçıvan ve Gence başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda oy kullanabilecekler. Bakü Büyükelçiliğinde 7 bin 417, Gence Başkonsolosluğunda 2 bin 277, Nahçıvan Başkonsolosluğunda bin 349 olmak üzere toplam 11 bin 43 kayıtlı seçmenin bulunduğu Azerbaycan’da oy kullanma işlemi 22 Mayıs saat 22.00’ye kadar devam edecek.

Sıkça Sorulan Sorular:

– Yurt dışında oy kullanacak vatandaşlar, hangi tarihler arasında oy kullanabilirler?
Yurt dışı seçmenler, başta İstanbul Havalimanı olmak üzere gümrük kapılarında 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’ye kadar oy kullanabilirler.

– Yurt dışında oy kullanacak vatandaşlar, hangi belgeleri ibraz etmeleri gerekiyor?
Yurt dışı seçmenler, pasaport ve kimliklerini ibraz ederek oy kullanabilirler.

– Yurt dışında oy kullanacak vatandaşlar, ikinci turda hangi seçmen adresleri geçerli olacak?
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için ikinci turda kullanılan seçmen adresleri geçerli olacak.

– Yurt dışında kullanılan oylar nasıl Türkiye’ye getirilecek?
Kullanılan oylar Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçaklarıyla diplomat kuryeler eşliğinde İstanbul Havalimanı’na getirilerek burada muhafaza edilecek ve daha sonra karayoluyla Ankara’ya gönderilecek.

– Yurt dışındaki oylar ne zaman sayılacak?
Tüm oylar 28 Mayıs’ta sayılacak.

Yorum yapın