Yurt dışında oy kullanma işlemlerinde yoğun ilgi gösteriliyor!

Yurt dışında oy işlemleri için yoğun bir ilgi var. Türkiye’nin 2023 seçimleri için ikinci turu için yurt dışından oy verme işlemi başladı. Türk vatandaşları, Almanya’da uzun kuyruklar oluşturarak konsolosluk önünde oy kullanmak için bekliyorlar. İstanbul Havalimanı’nda da oy verme işlemi başladı. İşte, okuyucuların merak ettiği soruların cevapları:

Yurt dışında oy kullanmak için ne yapılması gerekiyor?
Yurt dışında oy kullanmak için öncelikle ilgili ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na başvurmak gerekiyor. Başvuru sırasında gerekli belgelerin sunulması gerekiyor.

Yurt dışında oy kullanma işlemi nasıl yapılıyor?
Başvuru kabul edildikten sonra, seçmen bilgi kağıdı ve oy pusulası posta yoluyla seçmenin adresine gönderiliyor. Seçmen, oy pusulasını doldurarak, seçmen bilgi kağıdı ile birlikte ilgili ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na gönderiyor.

Almanya’da oy kullanmak isteyen Türk vatandaşları ne yapmalı?
Almanya’da oy kullanmak isteyen Türk vatandaşları, ilgili ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na başvurarak kayıt yaptırmalıdır. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, oy verme işlemi için konsolosluk önünde uzun kuyruklar oluşabilir.

İstanbul Havalimanı’nda oy verme işlemi nasıl yapılıyor?
İstanbul Havalimanı’nda oy verme işlemi için öncelikle seçmenin TC kimlik numarası ve şifresiyle giriş yapması gerekiyor. Daha sonra, seçmen bilgi kağıdı ve oy pusulası temin edilerek, oy verme işlemi gerçekleştiriliyor.

Yorum yapın