Yusuf Can Zeybek, 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık unvanını kazandı

Edirne’de düzenlenen 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanlık müsabakalarında, 652 ve 655’inci Kırkpınar Güreşleri şampiyonu İsmail Balaban ile genç güreşçi Yusuf Can Zeybek finalde karşı karşıya geldi. Yusuf Can Zeybek, rakibi İsmail Balaban’ı yenerek başpehlivan oldu. Bu zaferle birlikte Zeybek, Kırkpınar’da iki şampiyonluğu bulunan takım arkadaşı ve ustası Balaban’ın elini öptü ve “Biz her zaman kardeşiz” dedi. Müsabakaları Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da takip etti. Toplamda 3 milyon TL ödülün dağıtıldığı güreşlerde Zeybek, 1 milyon TL’lik ödülün sahibi oldu. Ayrıca Ağa Seyfettin Selim tarafından Zeybek’e 1 milyon TL’lik ‘ilk altın kemer’ ödülü verildi.

İki güreşçi de finale gelene kadar tüm rakiplerini yenmeyi başardı. İsmail Balaban, Şahali Kurt, Mecit Yıldırım, Cengizhan Şimşek, Özkan Yılmaz ve Hüseyin Gümüşalan’ı mağlup ederek finale çıktı. Yusuf Can Zeybek ise Rıza Yıldırım, Mustafa Taş, Fatih Atlı ve Mehmet Yeşil Yeşil’i yenerek finale yükseldi.

Bu yıl 662’ncisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 14 farklı boyda toplamda 53 pehlivan kayıt yaptırdı. Geçtiğimiz yıl rekor katılımla gerçekleştirilen güreşlerde 2 bin 475 pehlivan mücadele etmişti.

Başpehlivanlık yarı final müsabakaları öncesinde Sarayiçi Er Meydanı’nda dev bir Türk bayrağı açıldı. Türk bayrağı, Kırkpınar başcazgırı Şükrü Kayabaş ve diğer cazgırların eşliğinde marşlarla meydanda dolaştırıldı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, bu yılki Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin son kez bu formatıyla düzenlendiğini ve önümüzdeki yıllarda yeni bir formatla karşılaşılacağını belirtti. Türkiş, gelecek sene yapılacak yeni formattaki ilk Kırkpınar’da başpehlivanlık güreşlerinin puanlama olmadan yapılacağını ifade etti.

Çeyrek final müsabakaları sonucunda Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil ve Hüseyin Gümüşalan yarı finale yükseldi. Hüseyin Gümüşalan ve Yusuf Can Zeybek, yarı final müsabakalarını kazanarak başpehlivanlık finaline çıktılar. İsmail Balaban ve Mehmet Yeşil Yeşil ise çeyrek finalde rakiplerine yenilerek elendiler.

Güreş müsabakaları sürerken, gelecek yılın Kırkpınar ağası da belirlendi. Ağalık ihalesine Ağa Seyfettin Selim ve Mehmet Tüysüz katıldı. En yüksek teklifi veren Ağa Seyfettin Selim, 15. kez güreş ağalığı yapacak.

Sıkça Sorulan Sorular:
1. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finalde kimler mücadele etti?
– İsmail Balaban ve Yusuf Can Zeybek müsabakanın finalinde karşı karşıya geldi.

2. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde toplam ödül miktarı ne kadardı?
– Güreşlerde toplam 3 milyon TL ödül dağıtıldı.

3. Yusuf Can Zeybek’e hangi ödüller verildi?
– Yusuf Can Zeybek, 1 milyon TL’lik başpehlivanlık ödülünün yanı sıra Ağa Seyfettin Selim tarafından 1 milyon TL’lik ‘ilk altın kemer’ ödülünü kazandı.

4. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde kaç pehlivan mücadele etti?
– Bu yılki Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne 14 boyda toplam 53 pehlivan katıldı.

5. Gelecek yılki Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ne gibi değişiklikler olacak?
– Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, gelecek yıldan itibaren puanlama olmadan yapılacak yeni bir formatın uygulanacağını belirtti.

Yorum yapın