Çip krizi sona eriyor: Otomotiv sektöründe üretim kesintileri azalıyor

Çin ve Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerinde bulunan çip üreticileri, pandemi sürecinde uygulanan sıkı karantina önlemleri sebebiyle üretimlerini aksattı. Bu durum çip fabrikalarını da etkileyen yangın ve deprem gibi felaketlerle birleşince otomotiv üreticileri ve araç almak isteyen müşteriler için zorlu bir dönem başladı. Son üç yılda çip krizi nedeniyle toplamda 12.5 milyon adet araç üretilemedi ve otomobil almak isteyenler bayilerde araç bulamadı. Ancak, yayınlanan son raporlar 2023 yılının ortasından itibaren krizin otomotiv sektörü açısından neredeyse sona erdiğini ortaya koyuyor.

Otomotiv analiz şirketi S&P Global Mobility’nin yayınladığı son rapora göre, çip krizi 2021 yılında dünya genelinde 9.5 milyon adetten fazla, 2022 yılında ise 3 milyon adedin üzerinde aracın üretilememesine neden oldu. Ancak, ocak-haziran 2023 döneminde yalnızca 524 bin adet araç çip krizinden etkilendi. Rapora göre, çip tedarikindeki sıkıntılar nedeniyle üretim kesintileri devam ediyor olsa da çip krizi neredeyse sona erdi. Üreticiler ve tedarikçiler çip tedarikine uyum sağlayarak 2023 yılında üretim adetlerini arttırabildi. Çip krizinin tamamen sona ermesi ise 2024 yılı başından itibaren bekleniyor.

S&P Global Mobility Küresel Hafif Araç Üretimi İcra Direktörü Mark Fulthorpe, otomotiv endüstrisinin artık kısıtlı bir arza uyum sağladığını ve önemli bir aksamadan etkilenme olasılığının çok daha düşük olduğunu belirtti. Mevcut çip tedarik seviyeleriyle her çeyrekte 22 milyon adet küresel hafif araç üretiminin desteklenebileceği tahmin ediliyor. Raporda, küresel otomotiv üretiminin pandemi öncesi rakamlara ulaşması zaman alacak olsa da 2023 yılında 86 milyon adet seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Çip krizi azalsa da çipe olan talep her geçen gün artıyor. Yeni nesil araçlardaki sistemlerin karmaşıklığı ve çip sayısının artması nedeniyle çipe olan ihtiyaç da artıyor. Şu anda bir otomobilde 1000’in üzerinde çip bulunurken, önümüzdeki yıllarda bu miktarın 10 kat artması bekleniyor. Araçlara takılan çiplerin maliyetinin ise 2028 yılında otomobil başına 1.400 dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de otomobil satışları pandemi süreciyle birlikte artış gösterdi. 2023 yılında talebin zirveye çıkmasıyla birlikte markalar da Türkiye’ye daha önce hiç göndermedikleri kadar araç gönderdi. Ocak-Temmuz döneminde 668 bin 828 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti ve tarihi bir rekora imza atıldı.

Sıkça Sorulan Sorular:
– Çip krizi ne zaman sona erecek?
Çip krizi 2023 yılının ortasından itibaren neredeyse sona erecek, tamamen sona ermesi ise 2024 yılı başından itibaren bekleniyor.

– Çip krizi ne kadar süreyle otomotiv üretimini etkiledi?
Çip krizi nedeniyle 2021 ve 2022 yıllarında toplamda 12.5 milyon adet araç üretilemedi.

– Çip krizi sonrası otomotiv üretimi ne zaman normale dönecek?
Raporlara göre, küresel otomotiv üretimi 2023 yılında 86 milyon adet seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Yorum yapın