Dünya genelinde Omicron alt varyantı XBB.1.5 için alarma geçildi, Eris’in 10 ana semptomu açıklandı

Dünya genelinde 3 yıldan fazla süredir devam eden koronavirüs salgınına şimdi de Omicron alt varyantı XBB.1.5 damga vurmaya başladı. Vaka sayıları artarken Eris’in 10 ana semptomu açıklandı.

2019’un sonlarında ortaya çıkan Koronavirüs (Kovid-19) salgını dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Virüs sürekli olarak değişim göstermeye devam ediyor.

Daha bulaşıcı ancak daha az öldürücü olan Omicron varyantından sonra pek çok ülke gevşeme kararı almıştı. Ancak şimdi dünya Eris haberiyle bir kez daha alarma geçti. Özellikle ABD ve İngiltere gibi ülkelerde vaka sayıları yeniden artış göstermeye başladı ve bu durumun sorumlusu olarak Eris varyantı görülüyor.

Yapılan son çalışmalar İngiltere’de her 7 vakadan 1’inde Eris varyantının görüldüğünü ortaya koydu. Ayrıca sadece ABD’nin New York kentinde vaka sayıları %55 arttı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan bir uyarıya göre, EG.5 veya Eris olarak adlandırılan yeni varyant ülke genelindeki Kovid-19 vakalarının yaklaşık %17’sine neden oldu.

Vaka artışları hastaneye yatışların da artmasına sebep oluyor. İngiliz bilim insanları Eris’in en yaygın semptomlarını açıkladı. Eris varyantında görülen en yaygın 10 semptom şunlardır: boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkalı bir burun, hapşırma, balgamsız öksürük, baş ağrısı, balgamlı öksürük, boğuk bir ses, kas ağrıları, koku almada değişiklik.

Araştırmacılar, virüsün vücuda giriş noktasının burun olduğunu ve burun karıştırmanın ellerdeki virüsü doğrudan buruna sokarak enfeksiyonu kolaylaştırabileceğini belirtiyor. Bu nedenle burun karıştırma alışkanlığının virüsün yayılmasına katkı sağlayabileceği ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre, 6 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında dünya genelinde 1 milyon yeni vaka ve 3.100 Covid kaynaklı ölüm kaydedildi. Bu da pandeminin başından bu yana can kaybının 7 milyona yaklaştığını gösteriyor.

Sorular ve Cevaplar:
– Omicron alt varyantı XBB.1.5 nedir?
– Eris varyantı hangi semptomlara neden oluyor?
– Hangi ülkelerde vaka sayıları artış gösteriyor?
– Eris varyantının bulaşıcılığı nasıl bir etkiye sahip?
– Dünya genelinde kaç yeni vaka ve ölüm kaydedildi?

Yorum yapın