Türkiye semalarında yoğun bir meteor yağmuru bekleniyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Tanrıver, yıldız kaymasının bir meteor oluşumu, Perseid (Perse) meteor yağmurunun ise Perseus\’dan (Takımyıldızı) çıkan meteorlar olduğunu belirtti.

Astronomi meraklıları, Türkiye semalarında gerçekleşecek yoğun meteor yağmurunu 12-13 Ağustos tarihlerinde saat 21.00’den gün doğumuna kadar net bir şekilde gözlemleyebilecekler. En yoğun izlenebileceği saatler ise cumartesiyi pazara bağlayan gece 23.00-01.00 arasında.

Gökyüzüne baktığımızda yavaş yavaş hareket eden objeleri görebiliyoruz. Bu objeler, uçaklar, yapay uydular veya uzay istasyonunun geçişi olabilir. Ancak doğal olarak kayan yıldızlar çok hızlı şekilde kendini gösterir. Bu gözlemi en iyi şekilde yapabilmek için ışıksız bir ortamda, gece karanlığında ya da yüksek yerlerde bulunmak gerekiyor. Hatta yere yatarak daha iyi ve net gözlem yapabiliriz. Çıplak gözle gözlem yapmak daha doğru bir yöntemdir.

Doç. Dr. Mehmet Tanrıver, meteor yağmurunun Kayseri’de Erciyes Dağı’nda ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hava muhalefetinin olmadığı şehir dışındaki yüksek bölgelerde rahatlıkla gözlemlenebileceğini belirtti.

Tanrıver, bazı kişilerin meteor ile tanımlanamayan uçan nesneyi (UFO) karıştırdığını söyleyerek, meteorun eğer bize doğru geliyorsa büyüyeceğini ve parlaklaşacağını ifade etti. Meteor yağmurları ise göktaşlarının Dünya’ya gelip kraterler oluşturduğu büyük parlaklıkta ateş topları şeklinde gerçekleşir. İstanbul semalarında görülen parlak ışığın da bir meteor yağmurunun başlangıç evrelerindeki meteorlardan biri olduğu tespit edilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular:
1. Meteor yağmuru ne zaman gerçekleşecek?
Meteor yağmuru 12-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

2. En yoğun izlenebileceği saatler hangi saatlerdir?
En yoğun izlenebileceği saatler cumartesiyi pazara bağlayan gece 23.00-01.00 arasındadır.

3. Meteor yağmuru nerede gözlemlenebilir?
Meteor yağmuru Kayseri’de Erciyes Dağı’nda ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hava muhalefetinin olmadığı şehir dışındaki yüksek bölgelerde gözlemlenebilir.

4. Meteor ile UFO arasındaki fark nedir?
Meteorlar büyüyerek ve parlaklaşarak bize doğru gelirken, UFO ise tanımlanamayan uçan nesnelerdir.

Yorum yapın