Engelsiz Filmler Kısa Film Yarışmasında Heyecan Dorukta! Finalistler Belli Oldu!

Engelsiz Filmler Festivali’nin kısa film yarışması, sinemaya erişimi eşit koşullarda sağlamayı hedefliyor. Bu yıl on birinci kez düzenlenen festival, Ankara’da 20-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ve daha sonra 4-5 Kasım’da Eskişehir’de devam edecek. Ayrıca, festival tüm Türkiye’den çevrim içi olarak da takip edilebilecek.

Kısa Film Yarışması’na tema kısıtlaması olmadan, kurmaca ve animasyon türünde, 20 dakikayı aşmayan 2022 ve 2023 yapımı kısa filmler başvurdu. Başvuruların sona erdiği 14 Temmuz tarihinde, 23 farklı ülkeden 121 kısa film festival için seçildi.

Festivalin kısa film yarışmasında finale kalan filmler, sinema yazarı Aslı Ildır, kurgucu Baran Bozdağ ve festival program koordinatörü Kaan Denk tarafından belirlendi. Finalde, 10 farklı ülkeden 14 kısa film yer alıyor ve bu filmler 20-26 Ekim 2023 tarihleri arasında festival jürisi ve izleyicileriyle buluşacak. Türkiye’den de 3 kısa film finale çıkmayı başardı.

Finalistler arasında Tatiana Skorlupkina’nın “Bo ve Çöplük”, Nobuyuki Morikawa’nın “Doğum Günü”, Matteo Sanders’ın “Dorukta”, Victor Guilbaud’nun “Elveda Gaston”, Selen Örcan’ın “Herkesin Yapabileceği Bir Şey”, Afsaneh Aghanezhad ve Vali Bagheri’nin “Hiç Doğmamış Çocuğa”, Demir Özcan’ın “İstanbul İstanbul”, Dorentina Imeri’nin “Kız Kardeş”, Slouli Houcem’in “Koşullu Tutku”, Negah Sohrabi’nin “Öteki”, Alireza Kazemipour’un “Saç Kırıkları”, Burak Oğuz Saguner’in “Salça”, Yotam Knispel’in “Sevginin Bir Faydası Yok” ve Jana Nedzvetskaya’nın “Uyuyan Güzel” filmleri yer alıyor.

Kısa Film Yarışması’nda 3 farklı dalda para ödülü verilecek. Ana jüri En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini belirleyecek, izleyiciler ise Seyirci Özel Ödülü’nü oylarlarıyla seçecek. En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülü 500’er USD, En İyi Film ise 1000 USD ile ödüllendirilecek.

Engelsiz Filmler Festivali, tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazıyla seyircilerle buluşturmayı hedefliyor. Ayrıca, festivalin yan etkinlikleri de erişilebilir olarak gerçekleştirilecek.

Bu yılki Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yer alıyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında daha fazla bilgi için www.engelsizfestival.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın