Sinemanın En Önemli Koltukları: Annelerimiz!

14 Mayıs Anneler Günü’nde, beyaz perdenin en iyi anne karakterlerini hatırlamak istedik. Annelerin fedakarlıklarını, çocukları için verdikleri mücadeleleri, yaşadıkları zorlukları ve sevgilerini konu alan filmler, izleyicilerin kalplerini kazanıyor.

Mommie Dearest filminde Faye Dunaway’in canlandırdığı Joan Crawford rolü, annelik konusunda unutulmaz bir performans sergiliyor. Mari karakteri ise Kubo ve Sihirli Telleri filminde, çocuğunu tehlikelerden korumak için canı pahasına mücadele eden bir anne olarak izleyicilerin gönlünde taht kuruyor.

Okyanus Kadar Derin filmindeki Beth Cappadora rolü, oğlunu kaybeden bir annenin çaresizliğini yürek burkan bir şekilde aktarıyor. Isabel Kelly karakteri ise Omuz Omuza filminde, kariyer ve çocuk büyütme arasında sıkışan bir annenin hikayesini anlatıyor.

Hayatımdaki Erkekler filminde Drew Barrymore’un canlandırdığı Beverly Donofrio karakteri, genç bir anne olarak dramatik komedi türünde başarısını kanıtlıyor. Karla Dyson karakteri ise Halle Berry’nin Anne filminde, kaçırılan oğlunun izini süren azimli bir kadın olarak izleyicilerin takdirini kazanıyor.

Imitation of Life filminde ise Lana Turner’ın canlandırdığı bir anne karakteri, hem film yıldızı hem de anne olmanın zorluğunu konu alıyor. İki Kadın, Bir Erkek filminde Annette Bening ve Julianne Moore’un canlandırdığı lezbiyen bir çiftin annelik öyküsü de, alışılmışın dışında bir portre sunuyor.

Kızım Olmadan Asla filminde Sally Field’ın canlandırdığı Betty Mahmoody karakteri, evladını yanından ayırmak istemeyen bir annenin yabancı bir ülkede neleri göze alabileceğini gösteriyor. Harry Potter serisinde ise Molly Weasley karakteri, kocaman ailesinin yanı sıra Harry’e de kol kanat geren koca yürekli bir anne olarak hatırlanıyor.

Elastigirl/Helen Parr karakteri, Inanılmaz Aile filminde süper kahramanlık işlerinin yanı sıra çocuklarının yaramazlıkları ve eşine yetişmek zorunda olan bir anne olarak izleyicilerin sevgisini kazanıyor. Christine Collins karakteri ise Sahtekar filminde, kaçırılan oğlu yerine başka bir kayıp çocuğu sahiplenmek zorunda kalan bir annenin hikayesini anlatıyor.

Mildred Pierce filmindeki Joan Crawford’un canlandırdığı karakter, kocasının kendisini aldattıktan sonra bağımsızlığını ve gücünü ispat etmek için kızının velayeti peşinde koşan bir anne olarak izleyicilerin hafızalarında yer ediyor. Juno karakteri ise hamile kalan bir lise öğrencisi olarak, küçük yaştaki anneliği sorgulatan bir filmde izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Rachel Flax karakteri, Denizkızları filminde Cher’in canlandırdığı bir anne karakteri olarak akıllarda kalıyor. Mommy filminde ise Xavier Dolan’ın yönetmenliğinde, Anne Dorval’un canlandırdığı Diane “Die” Després karakteri, karmaşık bir anne portresi sunuyor.

Son olarak, Türk sinemasının sevgili anası Adile Naşit’in canlandırdığı karakterler de unutulmaz anne karakterleri arasında yer alıyor. Anneler Günü’nde, tüm annelere minnet duygularımızı sunuyoruz.

Yorum yapın