Rusya’da paramiliter ne demek? Wagner ordusu nedir, Wagner grubu kimdir?

Rusya’da bir paramiliter grup olan Wagner’ın kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a suçlamalarda bulunarak, “Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacak” dedi. Peki, paramiliter ne demek? Wagner ordusu nedir, Wagner grubu kimdir? İşte detaylar…

Paramiliter kelimesi, bir yarı askeri ya da paramiliter güç, işlev ve örgütlenme olarak askeri ancak düzensiz gönüllülerden oluşan devletçe desteklenen bir tür yapı anlamına gelir. Terim Yunanca harici anlamına gelen para ve asker anlamına gelen militer sözcüklerinden türemiştir. Yani paralı asker grubu demektir.

Wagner Grubu ise bir Rus paramiliter örgütüdür. PMC Wagner olarak da bilinen grup, çeşitli şekillerde özel bir askeri şirket, bir paralı asker ağı veya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fiili bir özel ordusu olarak tanımlanıyor. Grup, özel askeri müteahhitlerin resmi olarak yasak olduğu Rusya’da yasaların ötesinde faaliyet gösteriyor. Wagner Grubu’nun kendisi ideolojik olarak yönlendirilmese de, Wagner’ın çeşitli unsurları neo-Naziler ve aşırı sağcı aşırılık yanlıları ile ilişkilendirilmiştir. Wagner’ın kurucsu olarak bilinen kişi ise Yevgeni Prigojin’dir.

CNN Türk ekranlarında konuşan Özay Şendir, “Wagner grubunun 25 bin askeri gücü bulunuyor” dedi. Ancak Rusya, Wagner Grubu’nun varlığını reddetmektedir.

Son dakika Rusya haberlerinde ise Moskova’dan Paramiliter Wagner Ordusunun iddialarına ret geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, “Wagner Grubu, Rusya ile bir ilgisi olmayan bir örgüttür” açıklamasında bulundu.

Sıkça Sorulan Sorular:
– Wagner Grubu hangi ülkenin örgütüdür?
Wagner Grubu, Rusya’nın bir paramiliter örgütüdür.
– Wagner Grubu’nun kurucusu kimdir?
Wagner’ın kurucsu olarak bilinen kişi Yevgeni Prigojin’dir.
– Wagner Grubu’nun askeri gücü ne kadardır?
Wagner Grubu’nun askeri gücü hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak bazı kaynaklar 25 bin askeri gücü olduğunu iddia etmektedir.
– Rusya, Wagner Grubu’nun varlığını kabul ediyor mu?
Hayır, Rusya Wagner Grubu’nun varlığını reddetmektedir.

Yorum yapın