Rusya’da Wagner birlikleri krizi çözüldü, Putin Ukrayna harekatına odaklanıyor

Putin tarafından suçlanan Wagner birlikleri Moskova’ya doğru yürümeye başlamıştı ancak kriz henüz 24 saat dolmadan çözüldü. Rus lider Putin, Ukrayna harekatının öncelikleri olduğunu ve bakanlık yetkilileri ile sürekli iletişim halinde olduklarını açıkladı. Dünya gündemine oturan olayda Rus paralı asker grubu Wagner’in Putin yönetimine karşı darbe girişiminde bulunduğu iddia edildi. Ancak Wagner lideri Prigojin, “Rus kanı akmamasının sorumluluğuyla” çekildiklerini açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise Wagner isyanının Ukrayna’daki işgali etkilemeyeceğini belirtti. Olayın ayrıntıları belirsizliğini korurken, Wagner savaşçılarının Ukrayna işgalinde rol oynadığı biliniyor ama tam olarak kaç kişinin gönderildiği ve işgal bölgelerinde yer aldığı bilinmiyor. Soruşturmalar ise devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular:
– Rusya’da ne oldu?
Rusya’da Putin yönetimine karşı darbe girişiminde bulunan Wagner paralı asker grubu kriz yarattı.

– Wagner birlikleri neden Moskova’ya yürümeye başladı?
Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, Putin’in Rusya’ya ihanet ettikleri iddialarıyla suçladığı Wagner birlikleri Moskova’ya doğru yürümeye başlamıştı.

– Wagner lideri Prigojin neden geri çekildi?
Prigojin, “Rus kanı akmamasının sorumluluğuyla” çekildiklerini açıkladı.

– Wagner savaşçılarının Ukrayna’daki rolü nedir?
Wagner savaşçılarının Ukrayna işgalinde rol oynadığı biliniyor ancak tam olarak kaç kişinin gönderildiği ve işgal bölgelerinde yer aldığı bilinmiyor.

– Soruşturmalar devam ediyor mu?
Evet, soruşturmalar devam ediyor.

Yorum yapın