Artık Depolama Sorunu Yok! Android’e Otomatik Arşivleme Özelliği Geliyor


Android Telefonlara Yeni Bir Özellik Geliyor: Otomatik Arşivleme

Depolama Sorunlarına Son

Son zamanlarda piyasaya sürülen akıllı telefonların depolama alanları her ne kadar yeterli olsa da özellikle giriş seviyesi ve eski Android telefonlarda depolama alanı ciddi bir sorun. Kullanıcılar, genellikle depolama alanında yer açmak için uygulamaları silme yolunu tercih ediyor. Ancak Google, bu duruma el atarak yeni bir özellik yayınlayacak.

Otomatik Arşivleme

Google Play Store, kayıtlı verilerinizi kaybetmeden kullanılmayan uygulamalarınızı sorunsuz bir şekilde küçültmek için “otomatik arşivleme” sunmaya başlayacak. Yeni özellik, uygulamaları tamamen kaldırmadan depolama alanını yüzde 60’a kadar azaltacak.

Uygulamanızı Arşivleyin

Yeni bir uygulama veya oyun için alanınız ilk kez tükendiğinde otomatik arşivlemeyi açmak isteyip istemediğinize dair karşınıza bir bildirim çıkacak. Sonrasında ise Play Store, yüklemek istediğiniz şey için yeterli alan bulunana kadar kullanılmayan uygulamaları hızlı bir şekilde arşivleyecek.

Arşivlenen Uygulamalar

Bir uygulama arşivlendiyse, simgesi ve kullanıcı verileriniz telefonda kalmaya devam edecek. Eğer uygulamayı tekrar kullanmak isterseniz, simgeye dokunmanız ve uygulamanın tekrar yüklenmesini beklemeniz gerekecek. Daha sonra ise tekrar indirilen uygulamayı, veri kaybı olmadan kullanabileceksiniz.

Depolama Sorunları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (FAQs)

Soru 1: Otomatik arşivleme özelliği hangi Android telefonlarda kullanılabilir?

Cevap: Google Play Store’da kullanılabilecek olan bu özellik, Android işletim sistemi olan tüm telefonlarda kullanılabilecektir.

Soru 2: Uygulamalarımın verileri arşivlenirken kaybolacak mı?

Cevap: Hayır, uygulamalarınızın verileri arşivlenirken kaybolmayacaktır. Yalnızca uygulama simgeleri arşivlenecektir.

Soru 3: Hangi uygulamalar arşivlenecek?

Cevap: Kullanılmayan uygulamalar arşivlenecektir. Aktif olarak kullandığınız uygulamalar arşivlenmeyecektir.

Soru 4: Arşivlenen uygulamaları nasıl geri yükleyebilirim?

Cevap: Arşivlenen uygulamaları geri yüklemek için, uygulama simgesine dokunarak uygulamayı tekrar yükleyebilirsiniz.

Soru 5: Bu özellik ne zaman yayınlanacak?

Cevap: Google, otomatik arşivleme özelliğini yakın bir zamanda yayınlayacağını duyurdu. Ancak tam tarih henüz açıklanmadı.

Yorum yapın