“Galaksiler Çarpıştı, Dev Patlama Oyununda Yaşa!”

NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen yeni bir görüntüyle, Serpens takımyıldızında birleşme sürecindeki iki spiral galaksinin çarpışmasını açıkladı. Arp 220 olarak adlandırılan bu iki galaksinin çarpışması, yaklaşık 700 milyon yıl önce gerçekleşti ve muazzam bir yıldız oluşumu patlamasına yol açtı. NASA yetkilileri, bu ultra parlak kızılötesi galaksinin, bir trilyon Güneş’ten daha fazla parlaklığa sahip olduğunu söyledi.

Bilim insanları, Arp 220’nin en yakın ultra parlak kızılötesi galaksi ve Dünya’ya en yakın üç galaktik birleşmenin en parlak olduğunu belirtiyor. Yaklaşık 200 yıldız kümesinin 5.000 ışık yılı çapındaki yoğun, tozlu bir bölgede yer aldığı düşünülüyor. Bu küçük bölgedeki gaz miktarının tüm Samanyolu galaksisindeki gaz miktarına eşit seviyede olduğu da vurgulanıyor.

NASA, bu iki galaksinin ideal bir çalışma alanı olduğunu belirtiyor. Webb’in sahip olduğu dahili gözlem araçları kızılötesi dalgaları da algılayabildiği için, Arp 220’nin parlak ışık kaynağı hakkında daha fazla ayrıntı sağlayan görüntüsü oldukça ilgi çekici. Bu keşif, uzay araştırmalarına ve keşiflerine yönelik çalışmaların önemli bir örneğini oluşturuyor.

Yorum yapın