Microsoft Teams, masaüstü bilgisayarlar için yeni bir mekansal ses özelliği sunuyor.

Nisan ayının başlarında, Microsoft, masaüstü Teams sürümü için yeni bir özellik olan mekansal sesi test ettiğini duyurdu. Şimdi, Microsoft bu özelliği Windows ve macOS kullanıcılarının tümüne sunmuştur. Bu özelliğin amacı, sanal toplantılar sırasında etkileyici bir ses deneyimi sunmaktır. Çağrı sırasında, her arayanın ekrandaki konumuna karşılık gelen benzersiz bir konumu vardır ve mekansal ses özelliği sayesinde sesler yayılmış bir şekilde duyulur. Bu da, sesleri gerçek hayattaki gibi duymanızı sağlar.

Microsoft’a göre bu özellik, kullanıcıların geliştirilmiş ses varlığıyla doğal konuşmalar yapmasına olanak sağlayacaktır. Şimdi, özellik herkese sunulduğunda, kullanıcılar geliştirilmiş sesli toplantılardan faydalanabilirler.

Mekansal ses özelliği, sesi destekleyen her masaüstü cihaz için kullanılabilir. Toplantıya katılmadan önce, cihaz ayarlarından bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Toplantıdayken, Daha Fazla seçeneğine gidin, ardından Ayarlar’a ve cihaz ayarlarına bakın. Son olarak, Hoparlör seçeneklerinden kablolu stereo kulaklık veya dahili stereo hoparlörü seçin ve mekansal sesi açın.

Microsoft’ın Hong Sodoma tarafından yazılan bir makaleye göre, “Teams Mekansal Ses, her katılımcının algılanan ses konumunu video temsiliyle hizalar, böylece kullanıcıların kimin konuştuğunu takip etmelerini kolaylaştırır, aynı anda birden fazla konuşmacının konuştuğunu daha iyi anlamalarını sağlar ve toplantı yorgunluğunu ve bilişsel yükü azaltır.”

Ancak, mekansal sesle ilgili konuşulmayan bazı sınırlamalar var mı? Bu özellik, Bluetooth kulaklıkları veya kulaklıkları desteklememektedir. Mekansal ses özelliğini kesintisiz bir şekilde kullanmak için kablolu bir kulaklık veya stereo destekleyen bir dizüstü bilgisayar gibi bir cihaz kullanmanız gerekecektir. Protokol kısıtlamaları nedeniyle, Bluetooth cihazlar şu anda desteklenmemektedir. Ancak Sodoma’ya göre, yakında stereo destekleyen Bluetooth cihazların LE Audio’da destekleneceğini bekleyebiliriz.

The Verge’nin raporuna göre, Microsoft Mayıs ayında Bluetooth LE desteğini entegre etti, bu nedenle Teams mekansal sesinin yakında Samsung, Sony, OnePlus, EarFun gibi kablosuz cihazları da desteklemesi beklenmektedir.

Yorum yapın