Mixtapes, müzik tarihini nasıl yeniden şekillendirdi ve geleceğini nasıl etkileyecek?

Şarkı paylaşımı, müzik hayranlığının en önemli – hatta belki de en önemli – parçalarından biridir. Yüz yıl önce, ortam plak kaydıydı. Bugün ise Spotify, Apple Music veya YouTube’da olsun, çalma listesi önemlidir. Ancak 20 yıl öncesine kadar, karışık kasetler önemliydi. Kimileri için karışık kasetler, arkadaş veya partner için düzenlenmiş bir şarkı koleksiyonu içeren ev yapımı CD’ler veya kasetler çağrıştırır. Hip hop müzikte, karışık kasetler temel olmuş, sanatçıların yeni ritimler keşfettiği, tanınırlık kazandığı ve çalışmalarını paylaştığı bir araç olmuştur. Karışık kasetler kasetlerden .zip dosyalarına, SoundCloud’a geçse de, 50 yıllık hip hop tarihinde ve geleceğinde hala önemli bir yere sahiptir.

Karışık kasetler, 1970’lerde ve hip hop’un erken dönemlerinde ortaya çıktı. Kasetler, herkesin erişebildiği ilk gerçek taşınabilir müzik formatıydı. 1963’te icat edilmelerine rağmen, kasetlerin müzik dinlemek için en popüler formatlardan biri haline gelmesi 70’ler ve 80’lerde gerçekleşti. Ses kalitesinin iyileşmesi, kaydedilebilirlik ve taşınabilirlik – 1979’da Walkman’in piyasaya sürülmesi sayesinde – müziğin gerçek anlamda taşınabilir hale gelmesini sağladı ve kaseti birincil karışık kaset formatı yaptı.

Başlangıçta, karışık kasetler, DJ’lerin ve MC’lerin canlı performanslarının kayıtlarıydı. Turntable’cılar mevcut ritimleri çalarken rapçiler üzerine freestyle yaparlardı. Hayranlar veya sanatçılar, kopyalarını paylaşmak için yapardılar. Bunlar büyük plak şirketleri tarafından yayınlanmadığı için çoğu örnekleme izni alınmamıştı ve genellikle yapıldığı şehirden çok daha fazla dağıtılmazlardı. “Bu halkın formatıydı” diyor, San Antonio, Teksas’taki Crazy Rhythms plak dükkanının ortak sahibi Zach Baker. “Bu, ihtiyaçtan doğan bir şeydi.”

Sanatçılar için bu ihtiyaç, duyulmak anlamına geliyordu. 70’ler ve 80’lerde, pek çok müzik şirketi rap sanatçılarını imzalamıyordu, bu yüzden karışık kasetler, müziklerini – ve dolayısıyla mesajlarını – potansiyel hayranlarla paylaşmanın bir yoluydu. Bu dönemin karışık kasetleri “çok temel ve topluluk tabanlıydı”, diyor Austin’deki Texas Üniversitesi’nde müzikoloji profesörü Charles Carson. “Karışık kaset kültürü, gerçekten erişim hakkıyla ilgili ve bu, ses demektir,” diyor ve ekliyor: “Normalde erişiminiz olmayan bir bağlamda toplumla konuşmanızı sağlar. Toplumun değer verdiği şeyler hakkında onlarla konuşmanızı ve onlara geri vermenizi sağlar.”

Hip hop popüler hale geldikçe, karışık kaset de popüler hale geldi. Ancak bu formatın kendi kendine yapılması, bir müzisyenin otantikliğinin bir göstergesi olma anlamına geliyordu. MC Hammer gibi sanatçılar ticari olarak büyük bir popülerlik kazandığında, insanlar karışık kasetleri “bu sokak müziği” olarak konuşmaya başladı, diyor Carson. Aynı zamanda karışık kasetlerde popüler şarkılardan ritim kullanılması, MC’lerin tanınmasa da seslerin tanınabilir olmasını sağladı. Örneğin, 50 Cent, mevcut materyal üzerine rap yaparak tam bir çalışma oluşturduğu için bir karışık kaset yenilikçisi olarak kabul edilir, adeta bir karışık kasetin şeklinde bir albüm yaratmıştır.

“Başkalarının enstrümantallerini alıp dönüştürebilir, onlar üzerine serbest stil yapabilir ve cilalanmış bir kaliteye çok fazla takılmadan kaygılanmazdınız, ” diyor, Teksas Üniversitesi’nde ırk, etnisite, cinsiyet ve cinsellik ile ilgili bir araştırma profesörü olan Marco Cervantes. Cervantes aynı zamanda Mexican Step Grandfather adı altında bir hip hop sanatçısı ve Third Root adlı hip hop grubunun bir üyesidir. “Bize o türden bir ritme erişiminiz olabileceğini hayal etmemizi sağladı. Aynı sanatçıyla aynı seviyede olduğunuzu hissettirirdi.”

Yorum yapın