NASA, Türkçe’ye çevirildiğinde, bugün yeryüzüne yaklaşan 120 fitlik Asteroit 2023 HV2’nin şaşırtıcı 91044 km/s hızla ilerlediğini söylüyor. Başlık hakkında bilgi verilmemektedir.

Kozmosun etrafında dönen tüm nesneler arasında, hepsi tehlikeli olarak kabul edilmez. Ancak, yakın Dünya nesnesi olarak adlandırılan asteroitler, boyutlarına bağlı olarak gezegen için bazen tehlikeli olabilirler. Hatta dev bir asteroitin dinozorların ve birçok diğer türün yok olmasının nedeni olduğuna inanılmaktadır. Ve bugün, 23 Nisan Pazar günü, 120 fit boyutundaki bir asteroit, Dünya’ya yakın bir yaklaşım yapmak için hazır durumda. İşte NASA’nın bu devasa kayayla ilgili bilgilendirmesi.

Asteroid 2023 HV2: Hız, mesafe ve daha fazlası
ABD uzay ajansı, devasa 120 fit boyutundaki asteroitin Dünya’ya hızla yaklaştığını ve bugün gezegenimize çok yaklaşacağını belirterek endişe duyduğunu bildirdi. Bu asteroit gezegene çok yakın gelecek, ancak muhtemelen geçip gidecek. Ancak, çok hızlı seyahat ediyor ve yörüngesini değiştirirse, Dünya için bir tehdit olabilir. Bu nedenle, tüm tehditleri uzak tutmak ve zamanında bunlarla başa çıkmak için NASA, bu asteroitin hareketini düzenli olarak takip ediyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratory tarafından paylaşılan bilgilere göre, 120 fit (neredeyse bir uçak boyutunda) olan 2023 HV2 adlı asteroit, şu anda saatte 91044 kilometre hızla hareket ediyor ve en yakın yaklaşımını 2,40 milyon kilometre mesafeden yapacak.

NASA asteroidleri nasıl inceler?
ABD uzay ajansı, NEOWISE gibi teleskopları ve gözlemevlerini asteroitleri takip etmek ve incelemek için kullanıyor. Aynı amaçla Atacama Çölü’nün Antofagasta bölgesinde bulunan Atacama Large Millimeter / Submillimeter Array (ALMA) gibi çeşitli yer tabanlı teleskopları da kullanıyor.

Dünya’ya yaklaşan diğer asteroitler
Bu 120 fit devinin yanı sıra, bugün Dünya’ya doğru seyahat eden dört diğer asteroit var. Asteroitler şunlardır: 130 fit 2023 HX, 97 fit 2021 HU, 73 fit 2023 HV1 ve en küçüğü olan 48 fit 2023 HE3.

Kozmosun derinliklerindeki bu tehlikeli asteroitler, Dünya için ciddi bir tehdit oluşturabilirler. Ancak, NASA gibi uzmanlar, bu nesnelerin hareketini takip etmek ve başa çıkmak için sürekli çalışmalar yürütüyorlar. Gezegenimizin güvenliği için, bu nesnelerin hareketini takip etmek ve zamanında müdahale etmek hayati önem taşır.

Yorum yapın