“Oyun severlere müjde: Kredi kartıyla dijital slip dönemi başlıyor!”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, kredi kartı ve banka kartı kullanılarak yapılan ödeme işlemleri için yeni bir düzenleme getiriliyor. Bu düzenlemeyle birlikte kağıt slipler dijitalleştirilecek ve kağıt israfı önlenmiş olacak. Artık müşteriler kartlı ödemelerde kağıt slip yerine “dijital slip” tercih edebilecekler. Dijital slipler, bankanın mobil uygulamasından ve internet şubesinden 6 ay boyunca görüntülenebilecek ve paylaşılabilecek.

Müşterilere sunulan üç seçenek arasında “Temassız işlem limitinin altında slip almak istemiyorum”, “Hiçbir işlemde slip almak istemiyorum” ve “Tüm işlemlerimde slip almak istiyorum” bulunuyor. İlk iki seçeneği tercih eden tüketiciler dijital slip teknolojisini kullanacaklar. Dijital sliplere geçiş için iki farklı tarih belirlendi. Müşteri kartı ile kartı işleme alan bankanın aynı olduğu durumlarda en geç 1 Eylül 2023’te, farklı olduğu durumlarda yapılan işlemler için en geç 1 Aralık 2023’te uygulanmaya başlanacak. 1 Aralık 2023’ten itibaren tüm POS’lardan yapılan tüm kartlı ödemelerde dijital slip alınabilecek.

Bu düzenlemeyle birlikte sliplerin dijitalleşmesiyle doğadaki ağaçların kurtarılması sağlanacak. Sliplerde kullanılan kağıdın içerisindeki kimyasal maddeden dolayı geri dönüşümü yapılamayan kağıt israfı azaltılmış olacak. Ayrıca ödemelerde zaman tasarrufu da sağlanacak.

Bu yenilikle birlikte bankalarda müşterilerin işlem yaparken aldıkları kağıt sliplerin yerini dijital slipler alacak. Böylece bankalar ve müşteriler kağıt israfını önleyerek doğayı koruma yolunda bir adım daha atmış olacaklar.

Yorum yapın