Seyreklik ve sonuç elde etme bilimi.

NASA Bilim Ekibi, Mars’taki Jezero Krateri’ndeki bir çakıltaşı biriminden örnek almak için özel bir çaba sarf ediyor. Ne yazık ki, ilk deneme çok küçük bir örnek elde edilmesine neden oldu ve ikinci deneme başarısız oldu. Ancak neden bu taş bu kadar önemli?

Rice Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Eleanor Moreland şöyle diyor: “Çakıltaşı birimleri, farklı kayalardan çok sayıda klasttan oluşan bileşimi nedeniyle Bilim Ekibi için büyük ilgi uyandırmaktadır. Zamanla, bu tekil klastlar bir araya gelerek çakıltaşını oluşturur. Önemli olan, bu klastların muhtemelen uzak yerlerden geldiği ve Jezero kraterine taşındığıdır. Bir çakıltaşının içinde korunan benzersiz klastlar ve çimento analiz edildiğinde, malzemelerin kaynakları, taşındıkları mesafeler ve ilk oluşumları sırasındaki Mars çevresi ve çakıltaşının sonraki gelişimi hakkında bilgi sağlayacaktır.”

Ancak, çakıltaşının ilginç özellikleri, örnek alma konusunda da zorluklar oluşturur. Örneğin, çakıltaşının ufalanması açıkça ortaya çıktı. Bu nedenle, rover örnek çıkarmaya çalıştığında taş dağılacak.

Sonunda, üçüncü denemede başarı elde edildi! Rover, Otis Peak’teki çakıltaşının bir örneğini elde etti. CacheCam tarafından yakalanan örnek görüntüsünün incelenmesi, örnekte bulunan farklı klastları gösteren farklı renkler ortaya çıkardı. Her klast, Jezero kraterindeki su ve kayalar hakkında değerli bilgiler içeren elementler ve mineraller içerir. Başka bir başarılı örnek alımından sonra, Perseverance ve Bilim Ekibi şimdi Snowdrift Peak’e doğru bir yolculuğa çıkıyor.

Eleanor daha da açıklıyor: “Bu dikkate değer başarı, Mars’ın keşfini yönlendiren Dayanıklılık ruhunu örneklemektedir. Sınırlarımızı zorlayarak bilgimizi artırıyor ve bu ilginç gezegenin sırlarını çözmemize daha da yaklaştırıyor.”

Bu araştırma, Mars’ın tarihine ışık tutacak ve gezegenin yaşamı destekleyip desteklemediği hakkında bilgi verebilecek. Bu nedenle, NASA Bilim Ekibi, Mars’ın keşfine devam ederek bu bilinmeyenleri çözmek için çalışmalarına devam edecektir.

Yorum yapın